Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Rusya'dan 'İran'a füze yardımı' iddiasına tepki

  MOSKOVA (A.A)
  18.10.2005 - 11:19 | Son Güncelleme: 18.10.2005 - 11:19

  Rusya Savunma Bakanı Sergey İvanov, İngiliz basınında yer alan eski Rus askeri uzmanlarının, İran'ın Avrupa başkentlerini vurabilecek füzeler yapmasına yardımcı olduğu iddialarına sert tepki gösterdi.

  Rus haber ajansları, İvanov'un Hint-Rus askeri tatbikatını izlemek için gittiği Hindistan'da gazetecilere yaptığı açıklamada, iddiaların ”katıksız saçmalık” olduğunu söylediğini bildirdiler. İngiliz basınında yer alan iddiaların, “hezeyan ve saçmalık” oluğunu ifade eden İvanov, Rusya'nın silahların yayılmasının önlenmesi ilkesine dikkatlice uyma amacında olduğunu kaydetti. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da yaptığı açıklamada, iddiaları reddederek, “Bu tip haberler yaklaşık 10 yıl önce de vardı ve ben o zamandan beri bu konudaki soruşturmalar hakkında bir şey duymadım” dedi.

  Nükleer silahların yayılmasının önlenmesi konusunda hedef için işbirliği yapılması gerektiğini vurgulayan Lavrov, “Bugün en hassas sorunlardan biri, İran'ın nükleer programı. Eğer tarihe bakarsak, burada Batılı şirketlere bazı sorular sormamız gerekir” dedi.

  İngiliz Sunday Telegraph gazetesi, adını açıklamadığı bir Batılı istihbaratçıya dayanarak verdiği haberde, 2003 yılında Kuzey Kore ve İran arasındaki gizli füze teknolojisi pazarlığında aracıların Ruslar olduğunu bildirmişti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı