Rusya'dan bavul müjdesi

Hürriyet Haber
02.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme: 02.09.1998 - 00:01

Rusya, yaşadığı krizden etkilenen kendi vatandaşlarını rahatlatmak için bavul ticaretine geçen haziran ayında getirdiği sınırlamaları durdurdu. Rusya Gümrük Komitesi, ‘‘Bavula sıkı denetim ve gümrük vergisi uygulamasını durdurduk’’ dedi. En az 5 milyon Rus ailesi bavul ticaretiyle geçiniyor.

Ruya Gümrük Komitesi, Haziran ayında başlattığı ve Laleli piyasasını vuran ‘‘bavulculara sıkı denetim ve yüksek gümrük vergi ödetme’’ uygulamasını durdurduğunu açıkladı.

Komite ve Rusya Maliye Bakanlığı böylece eski sisteme dönüş yaparken, köklü değişim içeren yeni bir yasa tasarısının hazırlandığı ve önümüzdeki ay Parlamento'ya sunulacağı bildirildi.

RUSLAR ZORLANDI

Söz konusu katı uygulamadan geri atılmasının gerekçesi ise, sınır bölgelerindeki ticaretin durma noktasına gelmesi ve Rusya'daki charter uçak filolarının işsiz kalması.

Rus yetkililer, geçtiğimiz haziran ayında uygulamaya koydukları yüksek gümrük vergileriyle devletin gelirlerini artırmayı umarken, iki ayda, düşen ithalat hacmi sebebiyle, eski vergi rakamı kadar bile tahsilat yapamadılar.

Rus yetkililerin eski gümrük uygulamasına dönüşünde, ülkenin içine düştüğü ciddi ekonomik krizin de rol oynadığı belirten uzmanlar ‘‘Rusya'daki enflasyon temel ihtiyaç maddelerinin fiyatlarının katlanmasına sebep oldu. Buna gümrüklerdeki sıkı uygulama da eklenirse, en az 5 milyon Rus ailesi geçim kaynaklarından mahrum olacak’’ diyor. Hazırlanan yeni vergi gümrük yasasının özellikle bavul ticareti konusunda daha ılımlı olacağı ve bir seferde yurda sokulacak mal miktarının yüksek tutulacağı bildiriliyor.

Türkiye ile Rusya arasındaki ticaret hacmi resmi rakamlara göre 2.5 milyar dolar. Laleli'den yapılan bavul ticaretinin boyutu ise resmi tahminlere göre, 5 milyar doları aşıyor. Bazı kaynaklar, bavul ticaretinin boyutunun 10 milyar dolara kadar ulaştığını belirtiyor.

Laleli'den yapılan bavul ticareti, Rusya'nın geçtiğimiz Haziran ayında uygulamaya koydukları yüksek vergilerin etkisiyle önemli ölçüde gerilemişti. Rusya'da geçen ay ortasında patlak veren ekonomik kriz ve Ruble'nin devalüe edilmesiyle de durma noktasına gelmişti.

Laleli sevindi

Laleli Sanayici ve işadamları Derneği LASİAD Başkanı Ayhan Karahan, Laleli piyasasının düştüğü sıkıntının Rusya'da yaşanan ekonomik krizden önce başladığını ve krizle birlikte de tırmanışa geçtiğini söyledi. Karahan, Rusya Hükümeti'nin 1 Ağustos 1996 yılından itibaren uygulamaya koyduğu Gümrük Kanunu ile birlikte yayınladığı birçok tebliğ ile birlikte kendilerinin büyük sıkıntıya düştüğünü vurguladı. Karahan şöyle konuştu: ‘‘Rusya yüzde 33-50 arasında gümrük vergisi uygularken ürün çeşidine göre bu oranlar yüzde 70'e kadar tırmanıyordu. 1 Ocak 1998'den itibaren de kilo bazında gümrük vergisi uygulaması bavul ticaretini iyiden iyiye etkiledi. Şimdi Rusya'nın bavula sıkı denetim ve gümrük vergisi uygulamasını durdurma kararı, Laleli piyasasını önemli ölçüde rahatlatacak. Türkiye ile Laleli arasındaki dış ticaret hacmi Merkez Bankası rakamlarına göre, 1996'da 8.8 milyar dolar, 1997 yılında 5.5 milyar dolar olurken, bu rakam 1998 yılında 4.2 milyar dolara geriledi. Yani yaklaşık 4.5 milyar dolarlık bir zararımız var. Bu Türkiye'nin dış ticaret açığına da yansıyor. 1998'in ilk altı ayında Türkiye'nin dış ticaret açığı 10.5 milyar dolar.’’


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı