Dünya Haberleri

  Rusya'dan ABD'ye füze misillemesi

  Hürriyet Haber
  26.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Rusya, ABD'nin ulusal füze savunma sistemi kurma planına tepki olarak, Volga nehri kıyılarına, 3. grup ileri teknoloji 10 bin kilometre menzilli nükleer başlık taşıyabilen Topol-M füzeleri konuşlandırdı.

  Stratejik Füze Güçleri'nden bir sözcü, komutanları Vladimir Yakovlev'in de katıldığı bir törende 3. grup füzelerin hizmete sunulduğunu belirtti.

  Törenin, Volga Nehri kıyısındaki Saratov bölgesinde yapıldığını söyleyen sözcü, törenle ilgili ayrıntı vermedi.

  Rusya'nın, silo, kamyon ve trenlere monte edilebilen 10 bin kilometre menzilli kıtalararası füzelerden toplam kaç adet konuşlandıracağı bilinmiyor.

  Rusya, ABD'nin ulusal füze savunma sistemi kurma planlarıyla alarma geçmişti. ABD'nin bu planı, Moskova yönetimiyle varılan, ulusalfüze savunma sistemi kurulmasını yasaklayan 1972 Anti Balistik Füze Antlaşması'nı (ABM) ihlal ediyor. Rusya, ABM'in yeniden gözden geçirilmesini reddediyor.

  ''RUSYA KENDİ GÜVENLİĞİNİ SAĞLAR''

  Bu arada resmi bir ziyaret için Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de bulunan Rusya Savunma Bakanı İgor Sergeyev, ülkesinin, ABD'nin ABM'dençekilmesini ve ulusal füze savunma sistemi oluşturmasını karşılamaya hazır olduğunu söyledi.

  İnterfaks ajansının haberine göre, Sergeyev, ''ABD'nin kararı ne olursa olsun, Rusya kendi güvenliğini sağlayacak kapasitededir'' dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı