Gündem Haberleri

  Rusya'dan ABD'ye ağır suçlama

  Hürriyet Planet
  23.09.2013 - 01:21 | Son Güncelleme:

  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'nin Suriye'ye askeri müdahaleye imkan sağlayacak bir Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararının kabulünü sağlamak için kendilerine baskı yaptığını söyledi. Lavrov ayrıca BM müfettişlerinin güvenliğini sağlamak için Suriye'ye asker göndermeye hazır olduklarını da belirtti.

  Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Kanal 1 televizyonunun Pazar Zamanı programına konuk oldu.

  Lavrov programda, "Amerikalı ortaklarımız bize şantaj yapmaya başladı. 'Rusya yedinci madde kapsamında bir kararı onaylamazsa biz de Suriye'nin Kimyasal Silahların Engellenmesi Örgütü'ne girişine verdiğimiz desteği çekeriz' diyorlar. Bu bizim ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'le yaptığımız anlaşmanın tam tersi diye konuştu.

  Lavrov, "Bu süreci gezegenimizi Suriye'nin elindeki önemli miktarda kimyasal silahtan kurtarmak için bir fırsat olarak değil, Rusya ve Çin'in asla izin vermeyeceği bir şey yapmak yani rejime karşı güç kullanılmasını öngören ve muhalefete kalkan olacak bir karar metnini geçirmek için bir fırsat olarak görüyorlar" dedi.

  Rusyadan ABDye ağır suçlama

  TARAFLAR AYNI MASAYA OTURACAK

  BM Şartı'nın yedinci maddesi "barışı tehdit" başlığı altında Suriye'ye bir askeri müdahale düzenlenmesi ihtimalini doğuruyor.

  Batı'nın Suriye meselesine yönelik "ihmalkar" yaklaşımının kendisini şaşırttığını da vurgulayan Lavrov, "Ortaklarımızın gözü ideolojik bir rejim değişikliği misyonu nedeniyle kör olmuş durumda" dedi.

  Batı'nın Libya ve Irak'taki müdahalelerini de kınayan Rusya Dışişleri Bakanı, yeni bir müdahalenin sonucunun sadece felaket olabileceğini belirtti.

  Lavrov, "İnanıyorum ki Batılı ülkeler bunu Ortadoğu'da sözü geçenin kendileri olduğunu göstermek için yapıyor. Bu tamamen siyasi bir yaklaşım" dedi.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı