Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Rusya'daki futbolcuların değeri tavan yaptı

Rusya Premier Futbol Lig'de oynayan futbolcuların 2012-2013 sezonundaki toplam değeri daha önceki sezonlara göre artış göstererek 1.2 milyar Dolar'a ulaştı.

Siyamend KAÇMAZ/MOSKOVA, (DHA)
SON GÜNCELLEME

Tüm dünyadaki futbolcuların ve kulüplerin bilgi ve maaliyetini analiz eden transfermarkt.de internet sitesi tarafından yayınlanan rapora göre, Rusya Premier Futbol Ligi kulüplerinde oynayan futbolcuların toplam değeri yaklaşık 1 milyar Euro, yani 1.2 milyar Dolar'a ulaştı. Bu rakamlarla aynı zamanda Rus spor tarihinin de rekoru kırıldı.

Futbolcular kulüplere göre dağıtıldığında ise, en pahalı kulüp unvanı 153 milyon Euro değerinde futbolcusu bulunan CSKA Moskova kulübünde bulunuyor. İkinci sırada 146 milyon Euroluk değerle Zenit, üçüncü sırada 114 milyon Euro ile Anji Mahaçkale, dördüncü sırada ise 104 milyon Euro değeri ile Emenike'yi de kadrosunda bulunduran Spartak Moskova yer alıyor.

Sitede yer alan bilgilere göre Rusya liginde top koşturan en pahalı futbolcu sıralamasında ise ilk sırada 28 milyon Euro ile Samuel Eto'o yer alıyor. Kamerunlu golcüyü 25 milyon Euro değeri ile Euro 2012'de yıldızını parlatan CSKA Moskovalı Alan Zagoev, üçüncü sırada ise takım arkadaşı Seydou Dumbia 23 milyon Euro ile takip ediyor. Türk futbolseverlerin yakından takip ettiği Emanuel Emenike ise listede 14. sırada ve 12 milyon Euro ile yer alırken, Rusya'da futbol oynayan temsilcimiz Gökdeniz Karadeniz ise listede 87. sırada ve 3.5 milyon Euro değerle yer alıyor.


Bunları da Beğenebilirsiniz