Gündem Haberleri

  Rusya'da Sovyet tipi iftira yasası

  Nerdun HACIOĞLU/MOSKOVA
  13.07.2012 - 17:55 | Son Güncelleme:

  Rusya parlamentosunun alt kanadı olan Duma, muhalif sesleri susturabilecek yeni bir yasayı kabul etti. Rusya ceza kanununa eklenecek "İftira Yasası" 5 milyon rubleye (280 bin TL) kadar para cezası öngörüyor.

  Sovyetler döneminin totaliter düzenlemelerine benzetilen yasanın önümüzdeki ay yürürlüğe girmesi bekleniyor.

  4 Aralık 2011'deki tartışmalı parlamento seçimleri sonucunda Duma’daki çoğunluğunu koruyan iktidardaki “Birlik Rusya” partisi milletvekilleri tarafından hazırlanan yasa bugünkü oylamada 238 oyla kabul edildi. İftira Yasası asgari ücretin 11 bin ruble (613 TL) olduğu başkent Moskova için bile astronomik cezalar öngörüyor.  

  MİTİNG VE BASIN YOLUYLA İFTİRA

  Buna göre peşinen doğru olmadığı bilinen bir iddia, şahıs veya yetkili hakkında iftira olarak ortaya atıldığında bu iddiayı ortaya atan kişiye 500 bin ruble (28 bin TL) para cezası kesilecek. Yasanın daha ağır ikinci maddesi ise miting, gösteri ve basın vasıtasıyla iftiranın cezalandırılmasını öngörmekte. Burada cezalar 1 milyon rubleye (56 bin TL) kadar yükseliyor. Kişi veya devlet görevlisine iftira atılmasını içeren üçüncü madde de 3 milyon ruble (168 bin TL) ceza öngörüyor.

  SIRADAN VATANDAŞI DA ETKİLEYECEK

  En ağır ceza olan 5 milyon ruble (280 bin lira) şahıs veya devlet görevlisinin ağır suç işlediği kanıtsız olarak öne sürülürse kesilecek.Yasa ayrıca yargıç, hakim ve güvenlik güçlerinin kararlarına karşı kanıtsız eleştiri yönelten ve iftira atanlara da ceza verilmesini öngörüyor.

  Muhalifler, “Bizi tekrar aramızda fısıldaşmamız için mutfağa göndermeye çalışıyorsunuz. Yasayla bizi susturamazsınız” diyor. Rusya’daki hukukçular da iftira yasasının çok kötü sonuçlar doğuracağını dile getiriyor. Avukatlar, “Rusya’da yönetim çevreleri kendi itibarlarını korumak için böyle bir yasayı kabul etti. Bunu yarın sıradan insanlar da aralarında hesaplaşmak için kullanacak” diyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı