Dünya Haberleri

DÜNYA

  Rusya'da helikopter kazası: 1 ölü

  Hürriyet Haber
  29 Aralık 2009 - 11:28Son Güncelleme : 29 Aralık 2009 - 11:28

  Rusya'nın Kamçatka bölgesinde Mİ-8 tipi helikopterin düşmesi sonucunda 1 kişi öldü, 2 kişi ağır yaralandı.

  Ria Novosti ajansının haberine göre, Kamçatka bölgesinde köylere gıda malzemeleri taşıyan Mİ-8 tipi helikopter, havalandıktan 15 dakika sonra zorunlu iniş yapacağını bildirdi.

  Bunun üzerine yapılan aramalarda ulaşılan helikopterin düştüğünün belirlendiği ve 3 kişilik mürettebatından birinin öldüğü, ikisinin ağır yaralandığı kaydedildi. Yaralıların bölgedeki hastanelerde tedavi altına alındığı, kazanın nedenlerinin araştırıldığı belirtildi.

  Mİ-8 HELİKOPTER KAZALARI

  İlk denemelerine 1962 yılında başlanan ve günümüze kadar yaklaşık 12 bin adet üretilen Rus Mİ-8 tipi helikopterleri dünyada yaygın olarak kullanılıyor. Yolcu ve yük taşıyan Mİ-8 tipi helikopterler, iş adamları tarafından da kullanılıyor.

  Yaygın kullanım nedeniyle Mİ-8 tipi helikopter kazalarına sık rastlanıyor. Sadece bu yıl Mİ-8 helikopterlerinin 4 büyük kazasında 31 kişi öldü. Bu kazalardan ilki, 9 Ocak'ta Rusya'nın Altay Cumhuriyetinde meydana geldi. 3 kişilik mürettebatı ile 8 yolcusu bulunan helikopterde 7 kişi hayatını kaybetti.

  Azerbaycan'da 12 Temmuz'da petrol işçilerini taşıyan Mİ-8 helikopteri, kalkıştan hemen sonra Hazar Denizi'ne düştü ve helikopterdeki 6 kişiden 2'si öldü. Afganistan'da ise Kandahar'da 19 Temmuz'da NATO'ya ait hava üssünden kalkan Mİ-8 tipi helikopterin düşmesi sonucunda 16 kişi öldü, 5 kişi yaralandı.

  Rusya'nın Volgograd bölgesinde 22 Temmuz'da düşen, "Gazpromavia" şirketine ait Mİ-8 tipi helikopterde ise 6 kişi öldü, 2 kişi yaralı olarak kurtuldu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı