ANKARA HABERLERİ

Rusya'da "Döner Endeksi" Big Mac Endeksi'ne alternatif

DHA
29.03.2017 - 15:44Son Güncelleme :
Rusyada Döner Endeksi Big Mac Endeksine alternatif
DHA

Ankara, 29 Mart (DHA) - Ekonomistlerin tüm dünyada kullandığı "hamburger endeksi"ne alternatif olarak döner öne çıkmaya başladı. Rusya Federasyonu'nda "döner ekmeğin" hamburger endeksine karşı "daha güçlü alternatif" olduğunu söyleyen Yurttaş İnsiyatifi Komitesi'ne (KGİ) Türkiye'den destek geldi.

"Türk Döneri"nin temsilcilerinden Bereket Döner CEO'su Muhammet Nezif Emek, söz konusu girişime her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.

Rus halkının büyük bölümünün Türk damak tadına uygun bir yapıya sahip olduğunu söyleyen Emek, uluslararası ekonominin temel göstergelerinden biri olarak kabul edilen ve dünya çapında kullanılan Amerikan Hamburger Endeksi'nin yerine, Türk Döneri'nin tercih edilmesine büyük önem verdiklerini söyledi.

Başka ülkelerde de tercih değişebilir

Amerikan Big Mac Endeksi'nin küresel ekonomiye yön verdiği bir dönemde Rusya'da dönerin endeks oluşturmada kullanılabilir ürün haline gelmesinin, Türk döneri için tarihi bir fırsat olduğunu belirten Emek, "Türk dönerinin, Rusya Federasyonu'nda dolara alternatif olarak endeks oluşturmada kullanılması, Orta Asya ve Uzak Doğu'da bize çok önemli fırsatlar sunuyor. The Economist'in geliştirdiği yönteme uzmanlar tarafından Türk Döneri'nin alternatif olarak gösterilmesi bile gurur verici. Küresel ekonomide kullanılabilir ortak bir değer haline gelen ürünlerimizle rekabet gücümüzü daha da artıracağız" dedi.

Rusya'da ne olmuştu?

The Economist dergisinin ünlü "Big Mac" endeksini eleştiren Rus ekonomistler, ülke genelinde alternatif bir "alım gücü endeksi" oluşturmak istenince "şaurma" (Dönerin Rusça'sı) adında karar kılındı. Yurttaş İnisiyatifleri Komitesi (KGİ) ve Open Data Day geliştiricileri forumu, Rusya’da bölgelere göre tüketici alım gücünü kıyaslamak için "şaurma endeksi" oluşturdu.

Buna göre, konut ve asgari geçim giderleri (yoksulluk sınırı) çıkarıldıktan sonra elde kalan parayla en fazla şaurma satın alınabilen bölgeler Yamalo-Nenets Özerk Okrugu (günde 10.77 porsiyon), Hantı-Mansi Özerk Okrugu (10.48 porsiyon), Tümen Oblastı (7.49 porsiyon) ve Magadan (7.31 porsiyon) olarak sıralanıyor.

Giderler çıkarıldıktan sonra şaurmaya para ayıramayan bölgeler ise Novosibirsk (-0.47 porsiyon), Kemerovo (-0.08) ve Dağıstan (-0.42). Son sırada Sivastopol var (-0.96).

Rusya’da en ucuz döner 80 ruble ile Pskov Bölgesi’nde satılıyor. En pahalı satış 190 ruble ile Çukotka Özerk Okrugu’nda. Ülke ortalaması 121 ruble.

Big Mac Endeksi nedir?

Big Mac Index, The Economist dergisi tarafından yayınlanan ve birçok ülkenin fiyat düzeyini ve satın alma gücünü gösteren bir endekstir. Endeks adını McDonald's restoranlarında satılan bir hamburger çeşidi olan Big Mac'ten alıyor. Endeks ilk kez Eylül 1986 tarihinde yayımlandı. (Fotoğraflı)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Rusya'da "Döner Endeksi" Big Mac Endeksi'ne alternatif hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Mart 2017 tarihinde saat 15 44’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Rusya'da "Döner Endeksi" Big Mac Endeksi'ne alternatif haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı