Rusya'da Coca Cola üretimi durdu

Hürriyet Haber
20 Eylül 1998 - 00:00Son Güncelleme : 20 Eylül 1998 - 00:01

Ekonomist Dergisi'nin haberine göre, Anadolu Grubu Rusya'nın Rostow kentindeki Coca-Cola fabrikasında üretimi durdurdu. Grubun İcra Komitesi Başkanı Tuncay Özilhan, ‘‘Üretimi bir süre durdurduk’’ dedi.

Rusya'nın Rostow kentinde iki yıl önce Coca-Cola fabrikası kuran ve geçen yıl üretime geçen Anadolu Grubu, krizle birlikte üretimi durdurdu. Anadolu Grubu İcra Komitesi Başkanı Tuncay Özilhan ‘‘Şartlara uyduk, üretimi bir müddet durdurduk’’ dedi. Hürriyet Dergi Grubu'na bağlı Ekonomist Dergisi'nin haberine göre, Anadolu Grubu'nun Kazakistan, Kırgızistan ve Azerbaycan'daki fabrikalarında ise Coca-Cola üretimi devam ediyor. İki yıl önce Rostow'da 27.5 milyon dolarlık yatırıma başlayan ve geçen yıl Coca-Cola üretimine geçen Anadolu Grubu'nun bu kararı geçici olarak aldığı belirtiliyor.

STOKLAR ERİSİN

Coca-Cola ile Rusya ve Orta Asya'da ortaklık kuran Anadolu Grubu, Rostow'da, Bağımsız Devletler Topluluğu'ndaki (BDT) dördüncü fabrikasını kurmuştu. Kazakistan ve Azerbaycan'daki diğer üç fabrikasında üretimle ilgili herhangi bir sorunu bulunmayan grubun, BDT ülkelerindeki toplam yatırım tutarı 100 milyon doları buluyor. Tuncay Özilhan, ‘‘Krize kadar pazar son derece canlıydı. Krizle birlikte durgunluk başladı. Tüketici çeşitli gıda maddelerini stok edebiliyor ama Coca-Cola için aynı şey geçerli değil’’ dedi. Krizden dolayı alımın düşmesinin yanı sıra fiyat istikrarının da olmadığına değinen Özilhan, şöyle devam etti: ‘‘Alım gücü düştü, fiyat istikrarı yok. Bu nedenle peşin satışlara başladık. Bunun getirdiği bir talep yavaşlaması oldu. Bir de piyasalarda depolarda Coca-Cola var. Şimdi piyasadaki malın erimesini bekliyoruz. Bunları gözönüne alarak, dağıtımda birtakım alacaklarımız teşekkül edebilir diye üretimi durdurduk. Bir süre sonra üretime başlayacağız.’’

Mayıs 1999'da Moskova'da bira üretimine geçeceklerini belirten Özilhan, ‘‘İnşaatlarımız büyük bir hızla devam ediyor. Makine siparişleri verildi. İnşaat ve montaj beraber yürüyor. Kriz olmasa iyi olurdu ama bu sıkıntıları yaşayıp işletmeleri iyi yerlere getirmeye devam edeceğiz’’ diye konuştu.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı