Dünya Haberleri

  Rusya'da çalışan Türklerin derdi

  Recep İSTEK/ KAYSERİ, (DHA)
  13.10.2008 - 13:39 | Son Güncelleme:

  Rusya'ya çalışmaya giden inşaat işçileri işyerinde gerekli önlemlerin alınmadığı, ücretlerinin verilmediğini öne sürdü.

  Develi İlçesi'ne bağlı Ebçe Köyü'nde oturan evli ve 2 çocuk babası, 38 yaşındaki Halim Erken, bir firmanın Moskova'daki 72 katlı Moskova City inşaatında çalıştığını söyledi.

  Taşeron firma bünyesinde Moskova'da 5 ay çalıştığını belirten Halim Erken, “Taşeron firma, Rusça yazılı evrak imzalatıyor, pasaportlarımızı da alıyor. İzin günlerimizde bile çalıştırıyorlar. Çalışmak istemeyenleri, tehdit ediyorlar. Başka alanda çalıştığı için 20'ye yakın işçi düşüp öldü. Firma da işçileri ‘Bunların bu alanda ne işiniz var’ diyerek, işçileri suçluyor. Ben bu olumsuzlukları görünce konsolosluğa şikayet ettim. Ancak, sonuç alamadım. Çankaya Köşkü'nü aradım. Ancak, Cumhurbaşkan Abdullah Gül ile görüşemedim. Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu ile görüştüm, sorunun çözüleceğini söyledi. Ancak, bu gelişmeler sırasında beni kolumdan tutup zorla uçağı bindirip Türkiye'ye gönderdiler. 2 aylık alacağım olan 2 bin 600 doları da vermediler. Benim gibi ücretini alamayan çok sayıda işçi var” dedi.

  Söz konusu inşaatta 2 bine yakın Türk işçisinin çalıştığını belirten fayans ustası Halim Erken, çok sayıda işçinin kendisi gibi mağdur olduğunu ileri sürdü. Erken, firmanın ayrıca her ay banka ve sigorta ücreti olarak ücretlerinden 90 dolar kesinti yapıldığını da iddia etti. Develili fayans ustası Halim Erken, Cumhuriyet Savcılığına da suç duyurusunda bulunmak için hazırlık yaptıklarını ekledi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı