Rusya, Yukos’a el koydu

Nerdun HACIOĞLU / MOSKOVA
31.10.2003 - 01:38 | Son Güncelleme:

Rusya Devlet Başkanı Putin'le aralarında siyasi gerginlik olduğu öne sürülen Mikhail Khodorkosvky'e ait Rusya'nın 40 milyar dolarlık petrol devi Yukos'un çoğunluk hisselerine devlet tarafından el konuldu.

Rusya'yı siyasi krize sürüklemeye başlayan 40 milyar dolar piyasa değerindeki petrol şirketi Yukos'un tutuklanan başkanı Mikhail Khodorkovsky ve onun yandaşlarına ait yüzde 61 çoğunluk hissesine devlet el koydu. Yukos ise dün akşam saatlerinde yaptığı açıklamada, el konulan hisse oranının yüzde 61 değil, yüzde 44 olduğunu savundu.

Karar, şirket başkanı Mikhail Khodorkovsky'nin tutuklanmasının ardından şirkete yönelik yeni bir darbe olarak nitelendirildi. Yukos şirketinden yapılan açıklamada ise el koyulan hisselerin sahiplerinin oy verme ve temettü haklarının korunduğu belirtildi.

Dün akşam saatlerinde Interfaks Ajansı tarafından Rus yetkililerin, petrol şirketi Yukos'un hakim hisselerine el konulması talimatı verdikleri bildirildi. Haberi açıklamadığı kaynaklara dayanarak veren ajans, bu hisselerin, ‘‘fiilen Yukos'un Başkanı Mikhail Khodorkovsky'ye ait olduğunu’’ bildirdi.

Bu haberin ardından Yukos sözcüsü Alexander Shadrin bir açıklama yaparak, ‘‘Yukos'un yüzde 61'lik çoğunluk hissesine el konulduğunu doğrulayabilirim. Ancak bu hisselerin oy verme ve temettü hakları saklı’’dedi. El konan hisselerin yabancı bir şirkete ait olduğunu söyleyen Shadrin, ‘‘Bu hareket, anayasal ve hukuki hakların vahşi bir ihlalidir. Hisselerin sahibi olan yabancı şirket de özel hissedarlara ait ve bu kişilerin şu sözümona Khodorkovsky davasıyla hiçbir ilişkileri yok’’ iddiasında bulundu.

Diğer taraftan el konan hisselerin Yukos'tan bağımsız görünen, ancak tümüyle Khodorkovsky ve yakın iş arkadaşlarının denetiminde bulunan Menatep Holding adına kayıtlı Yukos Universal adında bir şirkete ait olduğu bildiriliyor.

Şirket Başkanı Mihail Khodorkovsky'nin tutuklanmasının ardından gelen el koyma kararının, Rusya hükümetinin Yukos üzerinde Temmuz ayından beri yoğunlaştırdığı baskının son aşamasını oluşturduğu belirtiliyor.

Rusya yönetimiyle Yukos şirketi arasında 6 ay önce patlak veren kriz, geçtiğimiz hafta Rusya Başsavcılığı'nın attığı sert adımla ivme kazanmıştı. Dünyanın en büyük dördüncü petrol şirketi olan Yukos'un 8 milyar dolar kişisel serveti olduğu tahmin edilen Başkanı Mikhail Khodorkovsky cumartesi günü Rus otoriteler tarafından sahtekarlık ve vergi kaçırma gerekçeleriyle gözaltına alınmış ve daha sonra tutuklanmıştı. Bu olayın ardından Rusya borsası yüzde 15 civarında değer kaybederken, Rus Euro tahvilleri de satışa geçmişti.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı