Rusya yayılmacı

Hürriyet Haber
24.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Başbakan Yardımcısı Bahçeli, Rusya'nın Sovyetler Birliği'ni canlandırma yaklaşımı içinde olduğunu söyledi. Türkiye'nin anlamsız rekabete girme gibi bir düşüncesi olmadığını belirten Bahçeli, buna karşılık Kafkasya ve Orta Asya'nın istikrarsızlaştırılmasına izin verilmeyeceğini bildirdi.

MHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Rusya'nın Avrasya politikasını Kafkasya ve Orta Asya ülkeleri üzerinde yeniden hakimiyet kurma esasında temellendirmeye çalıştığını öne sürdü. Rusya'yı, Avrasya'da, ‘yayılmacı politikalarla’, Sovyetler Birliği'ni fiilen canlandırma yaklaşımı içinde olmakla suçlayan Bahçeli, bu yaklaşımla Avrasya'da barış ve işbirliği ikliminin hakim olamayacağını vurguladı.

Bahçeli, dün MHP Meclis Grup toplantısındaki konuşmasında, Türkiye'nin hiçbir ülke ile anlamsız rekabet içine girme düşencesi olmadığını söyledi. Ancak, Kafkasya ve Orta Asya'nın çeşitli hesaplarla istikrarsızlaştırılma çabalarına rıza göstermeyeceğini vurgulayan Bahçeli, ‘‘Aynı hassas coğrafyada birlikte yaşamak zorunda olan ülkelerin ilişkilerini, karşılıklı anlayış, yardımlaşma ve işbirliği üzerine bina etmesi sadece bölgenin değil, bütün dünyanın yararına olacaktır.’’ dedi.

Bahçeli, Türkiye'nin de başta Türk dünyası olmak üzere Avrasya ülkeleri ile ilişkilerini gözden geçirerek, daha gerçekçi, kararlı ve istikrarlı politikalar üretmesinin zorunlu olduğunu belirtti.

BİZDEN RAHATSIZLARA ANLAYIŞLIYIZ

Konuşmasında ekonomik değerledirmelere de yer veren Bahçeli, faiz ve enflasyonun birbiri ile yarıştığı ve yüzde 100'ler civarında dolaştığı tehlikeli gidişatın yerini yüzde 30'lara inen faiz ve aylık yüzde 2'ler civarında gerçekleşen enflasyon oranlarının aldığını belirtti. Bunları, ‘‘daha şimdiden ekonomik hedeflere ulaşılacağının’’ işareti sayan Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘‘Türkiye'yi kriz siyasetiyle yönetmeye çalışanların, her tartışma ortamında ve karşılaşılan her bunalımda gerilim yaratarak sorunları içinden çıkılmaz hale getirenlerin bizim tutumumuzdan rahatsız olmalarını anlayışla karşılılamaktayız. Cumhurbaşkanlığı seçimi, benimsediğimiz yaklaşımın Türkiye'nin önünü nasıl açtığının son örneklerinden biri. Biz, bu konuda, ne siyasi bencillik gösterdik, ne de bunu yapanlara, yapmak isteyenlere fırsat tanıdık. Tavrımız ve politikalarımız açık ve net oldu.’’

RADİKAL KARARLARLA RİSK ALDIK

Bahçeli, yılların birikimi vahim bir tablo devraldıklarını belirterek, radikal ekonomi politikaları uygulamaya koyarken çok büyük risk aldıklarını öne sürdü. Aldıkları siyasi riskin partisine zarar verme olasılığına değinen Bahçeli, ‘‘Uzun vadede Türkiye kazanacak olduktan sonra, bunda tereddüt bile etmezdik, etmedik’’ diye ekledi.

Kronik yüksek enflasyonun Mart'tan itibaren inişe geçtiğini belirten Bahçeli, Türkiye'nin artık ‘uluslararası piyasalarda güven duyulan, kredisi yükselen bir ülke’ haline geldiğini, ‘dinamizmi yükselen bir ülke’ olduğunu söyledi. Bahçeli, şöyle devam etti:

‘‘Gerek devlet tekeli, gerekse özel kartel ve tröstlerin büyüme sürecinde olan ekonomilerde gelişmeyi engelleyici, tutucu bir rol oynadıkları görülüyor. Rekabetin uyarıcılığı, üretim ve kalite artışı yönündeki dinamizmden mahrum olan ekonomiler, ancak sınırlı bir grubun tekel rantı elde etmesine hizmet ediyor. Bu gerekçeler, ekonomimizi harekete geçirecek rekabetçi yapıyı kurumlaştırmak, özelleştirme politikalarını da bu çerçevede uygulamaya koymak zorunluluğunun ifadesi.’’

Etiketler:


EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı