Rusya yaptırımları kaldırıyor

Nerdun HACIOĞLU / MOSKOVA
18 Mayıs 2017 - 00:58Son Güncelleme : 18 Mayıs 2017 - 00:58

RUSYA Başbakan Yardımcısı Arkadiy Dvorkoviç, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında Soçi zirvesinde kararlaştırıldığı gibi 2015 uçak kriziyle başlayan yaptırımların kaldırılması kararname ve protokollerinin hazırlandığı müjdesini verdi.

38. Moskova, Rusya

22 Mayıs’ta İstanbul’da yapılacak Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü zirvesi öncesinde Moskova’da yaptığı açıklamayla pozitif gelişmeyi duyuran Dvorkoviç, “Soçi liderler zirvesinde alınan kararlar kağıda döküldü. Kararnameler ve protokoller üzerinde son rötuşlar yapılıyor. Yüzde 99 hazır olan bu belgelerin hafta sonuna kadar Rusya yönetimi tarafından onaylanarak yürürlüğe girmiş olacak. Böylece 2015 kriziyle uygulanan sınırlamalar son bulmuş olacak” dedi.

DOMATES HÂLÂ MUAMMA
Rusya hükümetinin “Türkiye ile aramızdaki ticarette karşılıklı yaptırımlar kaldırılıyor” açıklamasını yaparken, Türk domatesinin akıbeti ise hâlâ netleşmiş değil. Moskova’nın hazırladığı protokol ve kararnamelerde Putin’in Soçi’de söylediği “Domates ve umumi Türk pasaportlarına vize hariç eski ilişki seviyesine dönülmüş olacak” sözleri hatırlandığında domates yasağının süreceği anlamı çıkıyordu. Ancak geçtiğimiz günlerde Rus üreticilerle yoğun görüşmeler yapan Dvorkoviç, ikili ticarette “yasak” uygulamasının dünya ticaret kurallarına aykırı olduğunu vurgulayarak, Türk domatesine şimdiki yasak yerine vergili ithalat çözümü bulunabileceği imasında bulunmuştu.    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı