Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Rusya’ya ‘Kafkas soykırımı’ sürprizi

  Nerdun HACIOĞLU / MOSKOVA
  22 Mayıs 2011 - 00:00Son Güncelleme : 22 Mayıs 2011 - 01:22

  Gürcistan Parlamentosu, Çarlık Rusya’sının 19’uncu yüzyılda 1.5 milyon Kafkas halkını katlettiğini belirterek, 21 Mayıs’ı ‘Çerkez soykırım günü’ ilan etti. Daha önce Abhazya ve Güney Osetya için Rusya ile savaşan Gürcistan’ın kararı, Rusya’da tepkiyle karşılandı.

  2008 yılında Güney Osetya ve Abhazya için Rusya ile savaşan Gürcistan, Çarlık Rusya’sının 19’uncu yüzyılda 1.5 milyon Kafkas halkını katlettiğini belirterek ‘Çerkez soykırım’ tasarısını kabul etti. Gürcistan Parlamentosu oybirliği ile aldığı kararda, Rusların genel olarak Çerkez diye kabul ettiği Kafkas halklarını 100 yıl süren savaşın ardından 1860-64 yılları arasında sistemik bir şekilde yok ettiği vurgulandı. Karar, Rusya-Gürcistan ilişkilerini daha da gerginleştirecek.

  Rus tarihçilere de danıştılar

  Soykırım kararının zamanlaması Kafkas halkları için büyük anlam taşıyor. Gürcistan Meclisi’nin önceki günkü kararı, çoğunluğu Türkiye olmak üzere dünyanın dört bir yanına dağılmış Çerkez halklarının ‘Büyük Sürgün’ü andığı 21 Mayıs’ın bir gün öncesine denk geldi. 150 sandalyeli parlamentoda oturuma katılan 95 milletvekilinin tümü ‘evet’ oyu kullandı. Parlamentonun Kafkaslar Komitesi Başkanı Nugzar Tsiklari milletvekillerine sunduğu raporda, “Alacağımız tarihi karar bir yıl devam eden bilimsel çalışmaların neticesinde şekillenmiştir.  Bir grup milletvekili, Rusya’nın Çeçenistan’da son 20 yılda yeni bir soykırım işlendiğini belirterek, karara eklenmesini talep etti. Ancak tasarı orjinal haliyle kabul edildi.

  İstanbul’da da anıldı

  Bu arada, İstanbul’da bir grup Kafkas kökenli, Rusya Federasyonu’nun İstanbul Başkonsolosluğu önünde ‘büyük sürgün’ protestosu düzenledi. Taksim Meydanı’nda toplanan Kafkasya Forumu üyesi bir grup, “Hüznün isyan olsun” ve “Çerkez soykırımını tanıyın” yazılı pankartlar açtı.

  Rusya: Çerkezleri alet etmeyin

  Moskova yönetimi, Gürcistan’ın kararına, anında tepki gösterdi. Rusya Parlamentosu’nun alt kanadı Duma Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Konstantin Kasaçov, alınan kararın Çerkezlerin çektiği sıkıntılarla ilgisi olmadığını belirterek, “Kendi çıkarları ve milliyetçi hırsları için Çerkezleri
  alet ediyorlar. Gürcistan, devlet olduğunu ispatlamaya çalışıyor” dedi.

  Kafkas savaşı 100 yıl sürdü

  1760’da başlayan ve yüzyıldan fazla devam eden savaş, Rusya ile Kafkas halkları arasında yaşandı. Şeyh Şamil’in liderliğindeki Kafkas direnişi, ünlü liderin teslim olmasının ardından 1864’te sona erdi. Osmanlı İmparatorluğu, Rusya hakimiyeti altında kalmak istemeyen ve genel olarak ‘Çerkez’ diye adlandırılan Kafkas haklarına kapılarını açtı. Milyonlarca Kafkasyalı, Osmanlı üzerinden günümüzde Kosova’dan Mısır’a, Suriye’den Ürdün’e kadar geniş bir coğrafyaya yayıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı