Dünya Haberleri

DÜNYA

  Rusya ve ABD jetleri arasında tehlikeli yakınlaşma

  Hürriyet Haber
  20 Haziran 2017 - 17:34Son Güncelleme : 20 Haziran 2017 - 21:29

  ABD merkezli Fox News kanalı, bir Rus savaş jetinin bölgede gözlem yapan ABD ordusuna ait bir gözlem uçağına 1.5 metreye kadar yaklaştığını duyurdu. ABD'li yetkililer söz konusu olayı 'provakatif' olarak tanımladı.

  Son dakika olarak duyurulan haberde Rusya ile ABD'nin Suriye rejimine bağlı jetin düşürülmesi üzerine yaşadığı gerilim devam ederken, 'tehlikeli yakınlaşma' nedeniyle gerginliğin yeniden artması bekleniyor.

  PENTAGON'DAN AÇIKLAMA

  Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Pentagon sözcüsü Albay Jeff Davis, söz konusu önlemenin 19 Haziran günü meydana geldiğini ve ABD ordusunun önlemeyi “güvenli olmayan ve profesyonel olmayan” bir yakınlaşma olarak nitelediğini söyledi.

  Bazı haberlerde yer alan Rus uçağının Amerikan uçağına 5 fit (1,5 metre) kadar yaklaştığına yönelik iddiaları yanıtsız bırakan Davis, “Rus pilotunun uçağı üzerindeki zayıf kontrolünden dolayı, RC-135 komutanı, önlemeyi güvenli olmayan bir adım olarak değerlendirdi.” dedi.

  Söz konusu önlemenin uluslararası hava sahasında gerçekleştiğini ifade eden Davis, ABD uçağının, Rusya’nın Kaliningrad’daki stratejik askeri üssüne ne kadar mesafede olduğunu ise bilmediğini söyledi.

  Rusya ve ABD jetleri arasında tehlikeli yakınlaşma

  Etiketler: RUSYA , ABD , Baltık
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı