Gündem Haberleri

  Rusya, Suriye'deki askerlerini tahliye etti

  Hürriyet Planet
  26.06.2013 - 17:22 | Son Güncelleme:

  Rusya, Suriye'deki Tartus üssünde bulunan tüm askeri personelini tahliye etti. Akdeniz kıyısındaki üs, Rusya'nın Ortadaoğu'daki tek askeri varlığını temsil ediyordu.

  Washington Post'un haberine göre, söz konusu tahliye kararı Rus gazeteleri ve ajansları tarafından Rusya Ordusu ve Dışişleri Bakanlığı kaynaklarınca doğrulatıldı.

  Vedemosti gazetesine konuşan bir Savunma Bakanlığı çalışanı, "Suriye'de artık sivil ya da asker hiçbir çalışanımız yok" dedi.

  Haberlerde, Rusya'ya ait 16 gemiden oluşan donanma gücünün ise Doğu Akdeniz'deki varlığını sürdürdüğü belirtildi.

  Kararla ilgili bilgi sahibi olan bir kişi ise Russia Today'e yaptığı açıklamada, Rusya'nın personelini tahliye hamlesine iki gerekçe gösterdi: Suriye'deki çatışmaların oluşturduğu risk ve Rus ordusunun müdahil olabileceği bir olayın daha büyük sonuçlara yol açabileceği endişesi.

  YARDIMLA GİTTİLER, 128 YOLCUYLA DÖNDÜLER       

  Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada ise Suriye'ye 25 ton insani yardım malzemesi ulaştıran Acil Durumlar Bakanlığı'na ait uçakların dönerken, bölgeyi terk etmek isteyen Rus ve eski Sovyet ülkeleri vatandaşı 128 kişiyi tahliye ettiği belirtildi.

  Açıklamada, Suriye'nin Lakziye şehrine ulaştırılan insani yardım arasında temel ihtiyaç maddeleri ve gıda ürünlerinin bulunduğu ve insani yardım operasyonunun, Suriye yönetiminin güvenlik garantisiyle gerçekleştirildiği bildirildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı