Dünya Haberleri

DÜNYA

  'Rusya Suriye'de yeni uçak pisti inşa ediyor'

  BBC Türkçe
  14 Eylül 2015 - 15:25Son Güncelleme : 14 Eylül 2015 - 15:25

  İngiltere'de yayınlanan Times gazetesinde Rusya'nın Suriye'de yeni bir iniş pisti inşa ettiği belirtiliyor.

  Rusya Suriyede yeni uçak pisti inşa ediyor

  Suriye'deki muhalif gruplara yakın Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne dayandırılan habere göre pist Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad'a bağlı birliklerin kalelerinden Lazkiye'de inşa ediliyor.

  Pistin büyük kargo uçaklarının inişi için yapıldığı ve diğer iki havaalanındaki pistlerin de genişletildiği haberde aktarılan detaylar arasında.

  Haber şöyle devam ediyor:

  "Pist ülkenin en önemli ikinci hava üssü olan Humaymim'de inşa ediliyor. Bu hava üssü daha önce de zaten askeri üs olarak kullanılıyordu ve muhalif güçlerin saldırılarına maruz kalmıştı."

  Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nden Rami Abdülrahman "Ağır silahlı Rus güvenlik güçleri sivil ve askeri personeli inşaat alanından uzak tutuyor. Kaynaklarımız ayrıca inşaat işçilerinin aceleyle asfalt pistin inşa ettiğini gördü. Ayrıca dev depolar inşa etmeye başladılar" diyor.

  Obama: Hata yapıyorlar
  Haberde ABD'li yetkililerin Rusya’nın Suriye'ye gelişmiş SA-22 uçaksavar füzeleri verdiği ve yüzlerce Rus deniz piyadesinin de Lazkiye'ye yollandığını söylediği belirtiliyor.

  Rusya'nın ise yardımın Irak Şam İslam Devleti'yle (IŞİD) mücadele çerçevesinde yapıldığını savunduğu vurgulanıyor.

  Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un da "Askeri yardımlar yapıldı, devam ediyor ve sürecek. Kaçınılmaz olarak Rus uzmanlar da bu silahların nasıl kullanılacağını Suriyeli personele öğretmek için silahlarla birlikte gidiyor." dediği belirtiliyor.

  ABD ise Rusya'nın Şam yönetimine askeri destek vermesini eleştiriyor.

  Geçen hafta konuşan ABD Başkanı Barack Obama, "Şu anda izledikleri strateji, Esad rejimine desteği artırma kararı bence bir hata" demişti.

  Rusya Suriyede yeni uçak pisti inşa ediyor

  Etiketler: esad , rusya , suriye , Lazkiye , uçak pisti
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı