Rusya, Samsun-Ceyhan’a yanaştı, Putin nükleere ‘barış’ imzası atacak

Hürriyet Haber
04.08.2009 - 20:22 | Son Güncelleme:

Rusya Başbakanı Putin’in Türkiye ziyaretine bir gün kala, enerjide üç protokol imzaya hazırlandı. Enerji Bakanı Taner Yıldız, Rusya Enerji Bakanı Sergei Shmatko’yla birlikte, üç temel başlığı, “doğalgaz, petrol ve nükleer enerji” şeklinde açıkladı. Putin, nükleer enerjinin barışçıl kullanımını içeren protokole imza atarken, Rusya Samsun-Ceyhan Petrol Hattı’na yakınlaştı.

ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye-İtalya ortaklığındaki Samsun-Ceyhan Petrol Boru Hattı’na, rusya’nın petrol sağlama konusunda istekli olduğunu belirterek, bu konuda ilgili Türk ve Rus şirketler arasında bir protokol imzalanacağını söyledi. Yıldız, rusya Başbakanı Viladimir putin’in kritik ziyaretine bir gün kala, rusya’nın Enerji Bakanı Sergei Shmatko ile düzenlediği toplantıda iki ülke arasında geliştirilecek enerji işbirliği alanları hakkında bilgi verdi. Yıldız, rusya’yla işbirliğinde üç temel başlık olduğunu belirterek, bunların doğalgaz, petrol ve nükleer enerji olduğunu söyledi.

Nükleerde protokol

Yıldız, nükleer enerji konusunda, rusya ile nükleer enerjinin barışçıl kullanılmasına dair bir protokol imzalayacaklarını belirtirken, Shmatko da bunun TETAŞ ve nükleer ihalede tek teklifi veren Interrau şirketleri arasında imzalanacağını bildirdi.Samsun-Ceyhan’a ilgiPetrol alanında ise Türkiye’nin kullandığı petrolün yaklaşık yüzde 25’ini rusya’dan sağladığı bilgisini veren Yıldız, şöyle konuştu: “Samsun-Ceyhan Petrol Boru Hattı Türkiye’nin beş yıl kadar önce ortaya koyduğu stratejik bir geçiş hattı. Türkiye’ye kurulacak rafine merkeziyle birlikte, Türkiye’nin stratejik konumunu daha da netleştirecek bir proje. Bu projeye, petrol başlığı adı altında rusya’nın da katkı koyabileceğini ve kaynak oluşturmayla alakalı ilgi duyabileceklerini belirttiler. Bu da bir protokolle bağlanmış olacak.”

Prensipte anlaştık

Şmatkov ise, “Petrol alanındaki geleneksel işbirliğini daha da geliştirme konusunda prensip anlaşmasına vardık. Samsun-Ceyhan’ın gerçekleştirilmesine duyulan ilgiyi ifade ettik. Bu işbirliğimizin bir üst seviyeye çıkması anlamına gelir” dedi.

Aksa-Gazprom işbirliği

Doğalgaz başlığında Türkiye’nin en büyük enerji şirketlerinden Aksa Enerji ve Rus enerji devi Gazprom arasında bir anlaşma yapılacağını da kaydeden Yıldız, “Orada bazı altyapı ve doğalgaz enerji projelerinin gerçekleştirilmesi söz konusu. Kurumsal düzeyde şirketler kendi aralarında bir anlaşma yapmış” dedi.

Akdeniz’de ortaklık

Yıldız, ayrıca TPAO’nun Rus petrol şirketi Rosneft’le bir mutabakat zaptı imzalayacağını kaydederek, doğalgazın Akdeniz bölgesinde ortak satışı konusunu görüştüklerini kaydetti. Yıldız, “Üç protokolün yanısıra, öncelikle protokoller hükümetlerarası imzalanacak. İlgili kurumlar arasında da bazı belgelerin imzalanması söz konusu” bilgisini verdi.

rusya, Türkiye’yi ‘Güney Akım’a bekliyor

rusya Enerji Bakanı Sergei Shmatko, Türkiye’nin de ortağı olduğu Nabucco Projesi’ne rakip gösterilen rusya’nın Güney Akım projesiyle ilgili, “Güney Akım Projesi dünya çapında bir proje. Bu projenin gerçekleştirilmesinde Türkiye’yle işbirliği yapacağımızı umuyoruz. Bu konuda her türlü işbirliğine, görüşmeye hazır olduğumuzu Türk yetkililerine ilettik. İşbirliğinin daha somut nasıl olabileceği konusu, fizibilite çalışmalarının tamamlanmasının ardından netleşecek. Fizibilite çalışmalarının ekonomik açıdan olumlu sonuçlara erişmesinde geçiş güzergahı maliyet açısından çok önemli. Beklentimiz, biz kısa zamanda işbirliğini gerçekleştirebiliriz diye düşünüyoruz” mesajı verdi. Enerji Bakanı Taner Yıldız ise, daha temkinli konuşarak, bu tip anlaşmaların çerçeve ve prensip anlaşması olduğunu belirtti ve Karadeniz’de sismik araştırma yapılmasına yönelik iznin verilmesinin ardından Güney Akım Projesi’nin ne kadar fizibl olacağının değerlendirileceğini bildirdi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı