Dünya Haberleri

DÜNYA

  Rusya, PYD ile destek görüşmesi yaptı

  Nerdun HACIOĞLU/MOSKOVA
  09 Ekim 2015 - 14:38Son Güncelleme : 09 Ekim 2015 - 14:42

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Orta Doğu özel temsilcisi ve Dışişleri Bakanı Yardımcısı Mihail Bogdanov, Suriye’nin kuzeyinde etkili olan PYD'nin lideri Salih Müslim ile Paris’te görüştü.

  Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, dün Paris'te yapılan görüşmede, Suriye'deki gelişmeler değerlendirildi. IŞİD ve diğer örgütlerle mücadelede çabaların birleştirilmesi konusuna odaklanıldı.

  Suriye krizinin, Cenevre'de 30 Haziran 2012'de düzenlenen toplantıda alınan kararlar gereği, ülkenin bağımsızlığı ve toprak bütünlüğü göz önünde bulundurularak ve ülkedeki tüm etnik azınlıkların yasal hakları temin edilerek çözülmesi gerektiği vurgulandı.

  Rus tarafından görüşmeyle ilgili yapılan açıklamada şöyle dendi: “PYD lideriyle Suriye’de yaşanan son gelişmeler tüm yönleriyle masaya yatırıldı. Bogdanov, Müslim’den partisinin İŞİD ve benzer terör örgütlerine karşı birlik olmalarını istedi. Suriye’deki krizin çözümü için 30 Haziran 2012 tarihinde Cenevre’de yapılan konferans kararları doğrultusunda adımlar atılması gerektiği söylendi. Bu kararlar Suriye’nin toprak bütünlüğü ve egemenliğinin korunması ile Suriye devletinin laik siyasi yapıda kalmasını öngörüyor”.

  Salih Müslim daha önce Ria Novosti’ye yaptığı açıklamada, Rusya’nın Suriye’de teröre karşı eylemlerini desteklediklerini, operasyonların Suriye’de siyasi çözüm sürecine yardımcı olacağını ifade etmişti.

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de yaptığı değerlendirmede terör örgütü IŞİD’e karşı sadece Suriye ordusu ve Kürt yönetimlerin etkili mücadele verdiğini söylemişti.

  Etiketler: pyd , Salih Müslim , paris , rusya , putin
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı