Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Rusya’nın önerisi olumlu

  Tolga TANIŞ / WASHINGTON
  10.09.2013 - 01:29 | Son Güncelleme: 10.09.2013 - 02:26

  ABD Başkanı Barack Obama G-20 toplantısından döner dönmez Amerikan halkını ve dün tatilden dönen Kongre üyelerini Suriye’yi vurmanın iyi bir fikir olduğu konusunda ikna etmek için harıl harıl çalışmaya başladı.

  Obama, Suriye’nin vurulması konusunda Kongre’de yapılacak oylamalar öncesinde kamuoyu oluşturma girişimlerini sürdürüyor. Bu çerçevede dün ülkesinde 6 TV kanalına birden konuşan Obama Kongre’deki oylamaları kaybetme ihtimalinin olduğunu ve bu durumda ne yapacağına ise karar vermediğini söyledi. Obama “Rusya’nın Suriye’nin kimyasal silahlarla ilgili teklifi ABD’nin olası askeri eylemini önler mi” sorusu üzerine, “Önerinin potansiyel olarak olumlu olduğunu” söyledi. Ancak Obama’dan önce ajanslara bilgi veren bazı ABD’li yetkililer, Rusya’nın teklifini inceleyeceklerini ancak Kongre’den saldırı için onay alma sürecini devam ettireceklerini duyurdu.

  OYLAMA İPTAL

  Bu arada ABD Senatosu, Rusya’nın teklifi üzerine yaşanan gelişmeler nedeniyle, Suriye’ye yönelik askeri güç kullanma yetki tasarısının çarşamba günkü oylamasını erteledi. Bu karardan saatler önce konuyla ilgili ilk oylamanın yarın yapılacağı açıklanmıştı.

  CNN’in yaptığı bir ankete göre Amerikan halkının yüzde 70’i Suriye’ye düzenlenecek sınırlı bir saldırının Amerika’nın amaçlarını gerçekleştireceğine inanmıyor. Reuters/Ipsos anketine göre ise Amerikan halkı kimyasal saldırı iddialarıyla ilgili bilgilendikçe müdahaleye daha fazla karşı çıkıyor. 30 Ağustos’ta halkın yüzde 53’ü Suriye’ye müdahaleye karşıyken bugün bu rakam 63.

  Öte yandan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice, “dünyanın kaçınılmaz lideri ABD’nin, kimyasal silah trajedisinin tekrar yaşanmaması için dikkatli, sorumlu ve amaçlı şekilde harekete geçmesinin bir zorunluluk olduğunu” söyledi.

  Rusya’nın önerisi olumlu

  O silahları devret

  Vekiller kararsız

  ABD Kongresi bu hafta Suriye’ye askeri müdahale yapılmasını oylayacak. Yapılan araştırmalar, Kongre üyelerinin kararsızlığı sürmekle birlikte, ‘hayır’ oyuna daha yakın olduğunu gösteriyor. AP Ajansı’nın anketindeki durum şöyle:

  Senato: 100
  Evet 34
  Hayır 32
  Kararsız 32

  Temsilciler Meclisi: 433
  Kararsız 211
  Hayır eğiliminde olanlar 192
  Evet 30

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı