Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Rusya’nın Katrina’sı

  Nerdun HACIOĞLU
  08 Temmuz 2012 - 00:00Son Güncelleme : 08 Temmuz 2012 - 00:19

  Türkiye’den sonra Rusya’nın Karadeniz kıyıları da sağanak yağışa teslim oldu.

  Samsun’da 12 kişinin ölümüne neden olan yağış miktarının tam dört katı, Karadeniz’in karşı kıyısındaki Krasnodar’ı vurdu. Son 100 yıldır Rusya’da meydana gelen en büyük sel felaketinde en az 134 kişi öldü, Karadeniz ticareti darbe yedi. Afet görüntüleri, 2005’te ABD’yi vuran Katrina Kasırgası’nı hatırlattı.
  Rusya Acil Durumlar Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre en fazla can kaybı Krimsk kasabasında yaşandı. Bu kasabada 76 kişi aniden yükselen sulara kapılarak can verdi. Diğer ölümler Gelincik ve Novorosiysk şehirlerinde tespit edildi. 24 saatte 28 cm yağış alan Gelincik’te (Samsun’daki sel öncesi 24 saatte bölgeye 68.4 mm yağış düşmüştü) beş kişi suya devrilen bir trafo yüzünden elektriğe kapılarak öldü. Binlerce kişi evlerini terkedip güvenli bölgelere gitti. Yaz kampına katılan 7 bin 100 kadar çocuktan 459’u da tahliye edildiği bölgeye uçaklarla insani yardım taşınıyor.

  Ekonomiyi vuracak

  Afetin Rus ekonomisine maliyeti de ağır olacak. Karadeniz’in en büyük limanlarından Novorosiysk’in çevreyle bağlantısı kesildi. Kafkas dağları eteklerinden geçen karayolu ve demiryolları ulaşıma kapatıldı. Kötü hava koşulları nedeniyle Karadeniz’deki Rus petrol ticareti de durdu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı