Gündem Haberleri

  Rusya müslümanları yardım bekliyor

  Hürriyet Haber
  21.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İstanbul İlim ve Kültür Vakfı tarafından Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenen, ‘Kuran’ı Anlamada Çağdaş Bir Yaklaşım: Risale-i Nur Örneği' konulu uluslararası sempozyumun açılış töreninde konuşan Rusya Federasyonu Moskova Müftüsü Şeyh Ravıl Aynutdin, ülkesinde yeni camiler inşa edebilmek için maddi yardım istedi.

  Müftü Aynutdin, 20 milyon müslümanın yaşadığı Rusya Federasyonu'nda inanç ve ibadet özgürlüğünün tanındığını, ancak yaşanan ekonomik kriz nedeniyle camilerin onarımlarının gerçekleştirilemediğini, yeni camiler inşa edilemediğini belirterek, Türkiye'deki kardeşlerinden maddi yardım beklendiğini söyledi.

  Haremlik-selamlık uygulamasına uygun olarak, erkek izleyicilerin salondan, türbanlı bayanların balkonlardan izlediği sempozyumu, Müftü Ravıl Aynutdin eşi Zöhre Aynutdin ile birlikte, yan yana izledi. Sempozyumu izleyen yüzlerce kadından sadece üçünün, haremlik-selamlık uygulamasına karşı çıkarak, balkon yerine, salonda oturması dikkat çekti.

  Said Nursi'nin eseri Risaele-i Nur Külliyatı'nın, Kuran'ı Kerim'in çağdaş yorumu olduğunun örneklerle açıklandığı açış konuşmalarından sonra sempozyum, bugün ve yarın, Akgün Oteli'nde yapılacak 11 oturum ve 3 panel ile sürecek.

  Sempozyuma 24 ülkeden 56 ilim ve fikir adamı katılıyor.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı