Dünya Haberleri

DÜNYA

  Rusya lideri Putin’den barış sinyali

  Nerdun HACIOĞLU / MOSKOVA
  01 Eylül 2014 - 01:10Son Güncelleme : 31 Ağustos 2014 - 23:07

  AB Zirvesi’nden Rusya’ya önceki gün iletilen “Dönüşü olmayan noktaya gelmemize bir hafta kaldı” mesajının ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den ilk yumuşama işaretleri geldi.

  Rusya lideri Putin, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile krizi barışçıl yoldan çözme konusunda anlaştıklarını söyledi. Rusya’nın uzak doğusunda Habarovsk şehri ziyareti sırasında Rus Kanal 1 televizyonuna konuşan Putin, “Petro Poroşenko ile anlaştık. Ukrayna’daki krizi barışçıl bir şekilde masa başında çözeceğiz. Poroşenko da bana Ukrayna’da bir daha 21 Şubat benzeri yönetimin güç kullanılarak ele geçirilmeyeceği sözü verdi” dedi. Ukrayna’nın Rusya yanlısı eski Devlet Başkanı Victor Yanukoviç 21 Şubat’ta muhalifler ile anayasa değikliği, aralıkta erken seçim konusunda anlaşmıştı. Ancak muhaliflerin başkanlık sarayını işgal etmesi üzerine Yanukoviç kaçmıştı.

  ‘UKRAYNA’NIN TUTUMU ÖNEMLİ’

  Ukrayna’da savaş döngüsünden nasıl çıkılması gerektiği konusuna da görüş açıklayan Putin, “Vardığımız anlaşmaların bir an önce hayata geçirilmesi elbette büyük ölçüde Ukrayna yönetimi tutumuna bağlı. Ülkenin doğu ve güney bölgelerinde yüzeysel olmayan, derin siyasi ve yeniden devlet yapılanmasına ihtiyaç var” dedi.

  Temas öncesi takas

  Bugün Beyaz Rusya’nın başkenti Minsk’te Ukrayna-Rusya-AGİT temas grubu ilk toplantısını yapmaya hazırlanırken dün Ukrayna ile Rusya arasında esir takası gerçekleşti. 10 Rusya askeri Ukrayna hükümeti tarafından Moskova’ya iade edildi. Moskova ise çatışmalardan kaçarak Rusya’ya giren 63 Ukrayna askerini Kiev’e teslim etti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı