Rusya krizi mafyaya yaradı

Hürriyet Haber
02 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 02 Mart 1999 - 00:01

Rusya'daki finansal krizin, mafyanın gücünü artırdığı bildirildi. Keele Üniversitesi Rusya ve Avrupa-Asya Organize Suçlar Araştırma Bölümü Başkanı Dr. Mark Galeotti, Rusya'daki finansal kriz, dolayısıyla, mafya üyelerinin işlerine hız verdiklerini ve krallıklarını güçlendirdiklerini söyledi.

Organize suçların, eski SSCB'nin dağılmasından bu yana en hızlı gelişen sanayi olması dolayısıyla, gangasterlerin hızlı bir şekilde yurt dışına yayıldıkları uyarısında bulunan Galeotti, mafya üyelerinin örgütlü olmadıklarını ve uluslararası rakipleri tarafından parçlandıklarını belirtti.

Suç İstihbarat Uzmanlarının katıldığı bir uluslararası konferansta konuşan Galeotti, örgütlü olmamalarına karşın, komünizmin ve polis devleti sisteminin çökmesiyle, organize suçların, bunların yarattığı boşluğu hızla doldurduğunu kaydetti.

Galeotti, demir perde döneminde sıkı bir şekilde kontrol altında tutulan sınırlardan artık mafyanın uyuşturucu, silah, insan, nükleer maddeler ve vergi ödemeden büyük miktarlarda mal geçirebildiklerini söyledi.

Rusya'daki ekonomik krizin, mafyadaki büyük oyuncuların holdinglerini büyütebilmelerinve modernleştirmelerine yardımcı olduğunu kaydeden Galeotti, bu kişilerin ucuz fiyatlarla yeni işyerlerini alabildiklerini anlattı.

Galeotti, ‘‘Söz konusu güçlü gruplar ayrıca, yoksul olan daha küçük gangaster gruplarını satın alarak kendi suç krallıklarını daha da güçlendirebiliyorlar’’ dedi. Galeotti, Doğu ve Orta Avrupa'da organize suçlardaki artış dolayısıyla, batının, özellikle Rus ve Ukraynalı mafya gruplarının başarılı oldukları ABD'nin alarm durumuna geçtiğini de kaydetti.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı