Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Rusya-Japonya arasında Kuril adaları tartışması sürüyor

  AA
  05 Temmuz 2012 - 16:38Son Güncelleme : 05 Temmuz 2012 - 16:38

  Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, Kuril adalarını ziyareti konusunda Japonya'dan gelen eleştirileri umursamadığını söyledi.

  Medvedev, "Zamanımı bu tür eleştirilere cevap vererek harcamayacağım.  Rusya Başbakanı'nın Rusya topraklarındaki varlığını mı tartışacağım?" dedi.

  Medvedev'in Kuril adalarını ziyaretinin ardından Japonya, Tokyo'daki  Rusya Büyükelçisi'ni Dışişleri Bakanlığı'na çağırarak, "protesto notası"  vermişti.

  Rusya Başbakanı'nın 2010 yılında da devlet başkanı olarak Kuril Adalarını ziyaret  etmesi ve bölgedeki Rus askeri varlığının artırılacağını açıklaması, Japonya  tarafından tepkiyle karşılanmış ve "bağışlanamaz bir nezaketsizlik" olarak  nitelendirilmişti. Karşılıklı açıklamalar iki ülke arasında kısa süreli  "diplomatik kriz"in çıkmasına neden olmuştu.

  KURİL SORUNU

  Sovyetler Birliği 2. Dünya Savaşı'nın son günlerinde Güney Kuril'deki  dört adayı topraklarına kattığını ilan etti. Ancak Japonya, Sovyetlerin bu  "ilanını" kabul etmedi. Bu nedenle 2. Dünya Savaşı'nın sona ermesinin üzerinden  yarım asırdan fazla bir zaman geçmiş olmasına rağmen, iki ülke arasında resmi  barış anlaşması imzalanamadı. Gelinen noktada Rusya, Japonya'ya geçmişteki  tartışmaları sürdürmek yerine bölgede birlikte çalışarak, iki ülke arasındaki  ekonomik işbirliğini geliştirmeyi öneriyor. Japonya ise Kuril Adalarının hala  kendi toprakları olduğunu savunuyor.

         


   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı