Dünya Haberleri

  Rusya: İran nükleer çalışmasını dondurmalı

  MOSKOVA (A.A)
  21.02.2006 - 14:42 | Son Güncelleme:

  Rusya, İran'dan nükleer moratoryuma geri dönmesini, uranyum zenginleştirme faaliyetleri ve bununla ilgili tüm araştırma-geliştirme çalışmalarını dondurmasını istedi.

  Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mihail Kaminin Moskova'da bugün 2 saat süren Rusya-İran zenginleştirilmesi görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, İran'a bu faaliyetleri dondurmanın gerekliliği konusunu vurguladıklarını ifade etti.

  Uranyum zenginleştirilmesi faaliyetlerinin Rusya'da yapılmasıyla ilgili görüşmelerin sürdürülmesi konusunda İran ile görüş birliğine vardıklarını belirten Kaminin, “İran heyetiyle 2 gün süren görüşmelerin ürünü bu. Rus önerisi ayrıntılı değerlendirildi” diye konuştu.

  İran Yüksek Milli Güvenlik Konseyi Sekreter Yardımcısı Ali Hüseyini Taş da görüşmeden sonra İran devlet televizyonuna Moskova'dan telefonla yaptığı açıklamada, görüşmelerin “olumlu ve yapıcı” olduğunu söylemişti.

  Taş, 2 gün süren görüşmelerde ortak formülü değerlendirdiklerini ve görüşmeleri sürdüreceklerini belirterek, “İki taraf da İran'ın nükleer davasının BM Güvenlik Konseyi'ne gönderilmesinin yapıcı olmayacağı konusunda görüş birliğine vardı. Bu meselenin mantıklı bir şekilde çözüleceği yöntem bulunmalı ve bu mesele Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) çerçevesinde çözülmeli” demişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı