Dünya Haberleri

DÜNYA

  Rusya - İran ile askeri evlilik yaptı

  Hürriyet Haber
  29.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 29.12.2000 - 00:01

  İran ile Rusya'nın askeri işbirliği alanında geniş kapsamlı bir anlaşmaya vardıkları, Rusya ile ABD arasında 1995 yılında imzalanan ve Moskova'nın Tahran'a konvansiyonel silah satmasını engelleyen anlaşmanın geçerliliğini yitirdiği bildirildi.

  İran'a 3 günlük resmi ziyaretinin son gününde İran Savunma Bakanı Ali Şamkani ile ortak basın toplantısı düzenleyen Rusya Savunma Bakanıİgor Sergeyev, iki taraf arasında askeri ve teknik işbirliği alanında yeni bir safhaya geçmek için anlaşmaya varıldığını söyledi.

  Sergeyev ve Şamkani, 1995 yılındaki anlaşmanın, Rusya ve İran içinartık belirleyici bir faktör olmadığını ifade ettiler. Şamkani, bu anlaşmanın artık tarihe gömüldüğünü söyleyerek, ''Bugün bağımsız ülkelerin dış etkileri dikkate almadan kendi ortaklarını seçecekleri doğrulandı'' dedi.

  Şamkani, İran ve Rusya'nın NATO'nun genişlemesi, Afganistan sorunu, Batı'nın Kafkaslar ve Orta Asya bölgelerinde etkisini artırması gibi nedenlerle, güvenlik konusunda ortak bakış açısına sahip olduğunu belirtti. Bakan Şamkani, bu sebeplerin iki ülkeyi savunma işbirliğine yönelttiğini de dikkati çekti.

  Şamkani, Sergeyev'le temaslarında özel askeri malzeme satışlarınıngündeme gelmediğini, iki ülke arasındaki ortak bakış açısı nedeniyle sadece savunma konularının görüşüldüğünü kaydetti.

  İranlı Bakan, ülkesinin füze kapasitesinin tamamiyle yerli teknoloji ve bilgiye bağlı olduğunu da söyleyerek, ''Bizim teknolojimiz Doğu Avrupa'nınkilerle karşılaştırıldığında çok güçlü. Kendi füze teknolojimizi geliştirmek için dış yardıma ihtiyacımız yok'' dedi. Şamkani, İran'ın uzayı kullanma ve askeri amaçlı olmayan Şahab-4 gibi füzeleri geliştirmesinin doğal hakkı olduğunu vurguladı.

  ABD TEPKİLİ

  ABD, Rusya'nın İran'a silah satma planlarından duyduğu rahatsızlığı dile getirerek, bunun Ortadoğu'daki çıkarlarını tehdit edeceğini bildirdi.

  ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Philip Reeker, yaptığı basın toplantısında, İran'da temaslarda bulunan Rusya Savunma Bakanı İgor Sergeyev'in İran'a füze, denizaltı ve diğer askeri araçları satmaya hazır olduğunu bildirmesinden rahatsızlık duyduklarını söyledi.

  Reeker, ''Bu satışlar ABD'nin, müttefiklerinin ve bölgedeki dostlarının ulusal güvenlik çıkarlarını tehlikeye sokacaktır'' dedi. İran Savunma Bakanı Ali Şamkani ile dün ortak basın toplantısı düzenleyen Sergeyev, İran ile Rusya'nın askeri işbirliği alanında geniş kapsamlı bir anlaşmaya vardıklarını, Rusya ile ABD arasında 1995yılında imzalanan ve Moskova'nın Tahran'a konvansiyonel silah satmasını engelleyen anlaşmanın geçerliliğini yitirdiğini açıklamıştı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı