Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Rusya ile birlikte hareket kararı

  Hürriyet Haber
  08.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 08.09.2000 - 00:01

  New York'ta biraraya gelen Sezer ve Putin, başta Kafkaslar olmak üzere sorunların çözümünde ortak hareket etme konusunda anlaştı. Putin'in sıcak tavrı dikkat çekti.

  TÜRKİYE ile Rusya, başta Orta Asya Türk Cumhuriyetleri olmak üzere, çıkarlarının örtüştüğü alanlarda birlikte hareket etme kararı aldı. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, önceki akşam biraraya geldiği Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bu konuda anlaştı.

  BM Milenyum Zirvesi nedeniyle New York'ta bulunan Putin ile Sezer, BM binasında bir araya geldiler. Görüşmelerde Putin'in çok sıcak esprili ve samimi davranışı dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Sezer görüşmede, ‘‘Bölgede sizinle aramızda herhangi bir fark yok. Bölgenin iki büyük ülkesiyiz. Ekonomi, ticaret ve bölge güvenliğinin sağlanmasında ortak çıkarımız gereği birlikte hareket etmeliyiz’’ dedi.

  Putin de Sezer'in bu yaklaşımına olumlu karşılık verdi. Türkiye ile Rusya arasındaki ekonomik ilişkilerde görülen gelişmelerin siyasi alana da yansıması gerektiğini vurgulayan Putin, ‘‘İki ülkenin işgal ettiği coğrafyada örtüşen çıkarlarımız var. Avrasya bölgesinin iki önemli ülkesi olarak bunu değerlendirmeliyiz’’ dedi.

  İlk kez bir Rus Devlet Başkanı'nın Türkiye'ye karşı bu denli sıcak bir yaklaşım sergilemesi, Türk heyetinin dikkatini çekti.

  Putin, bir ara espriyle karışık Türkiye'deki askeri ihaleleri alamamaktan yakınarak ‘‘Geniş hacimli ticaretimizde zaten fazla bir yer tutmayacaktı. Ama dilerim bir dahaki sefere askeri ihaleleri alırız’’ açıklamasında bulundu.

  Görüşmede Çeçenistan'daki sorunu Sezer açmadan, Putin dile getirerek buradaki faaliyetlerin terörist eylemler olarak algıladığını belirtti. Rusya Devlet Başkanı, ‘‘Türkiye'nin terörle mücadelesini yakından izledik. Biz terörizmin her türüne karşı mücadele edilmesi gerektiğine inanıyoruz’’ diye konuştu. Sezer ise Çeçenistan konusunun, İstanbul'da yapılan AGİK zirvesinde alınan karar doğrultusunda insan hakları ihlaline gitmeden çözüme kavuşturulması gerektiğini vurguladı. 35 dakika süren görüşmede, Orta Asya'daki köktendinci hareketler de ele alındı. İki lider de bu faaliyetlerin durdurulması için birlikte hareket etme kararı aldı.

  Kral'dan Ürdün'e davet

  Cumhurbaşkanı Sezer, önceki gün Ürdün Kralı Abdullah'la da görüştü. Ürdün'ün Ankara Büyükelçisi Musa Braizat, Türkiye'nin Ortadoğu barış sürecindeki rolünü desteklediklerini bildirdi. Büyükelçi Braizat, Kral Abdullah'ın Cumhurbaşkanı Sezer'i Ürdün'e davet ettiğini anımsatarak, Sezer'in bu daveti kabul ettiğini ve en yakın zamanda bu ziyaretin yapılacağını belirtti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı