Dünya Haberleri

DÜNYA

  Rusya iddialarını özel savcı araştıracak

  Hürriyet Haber
  18 Mayıs 2017 - 23:16Son Güncelleme : 18 Mayıs 2017 - 23:21

  ABD’de eski FBI başkanlarından, sert hukukçu kimliğiyle tanınan Robert Mueller, Rusya’nın başkanlık seçimlerine müdahalesi iddialarıyla ilgili soruşturmanın başına getirildi. Mueller’in atanmasıyla soruşturmanın daha ciddi bir safhaya girdiği yorumları yapılıyor.

  AMERİKAN siyasetinde sular durulmuyor. ABD Başkanı Donald Trump’ın, Rusya soruşturmasını etkilediği yönünde çıkan haberler, görevden azledilmesi sürecinin başlatılması çağrılarının daha yüksek sesle dile getirilmesine neden oldu. Trump, geçen hafta Rusya soruşturmasını yürüten FBI Başkanı James Comey’i görevden almıştı. Karar büyük tartışma yaratmış, Başkan’ın soruşturmanın üstünü kapatmaya çalıştığı iddia edilmişti. Böyle bir ortamda önceki gün Adalet Bakanlığı da Rusya’nın başkanlık seçimlerine müdahalesi iddialarıyla ilgili soruşturmaya özel yetkili bir savcı atandığını açıkladı.

  SERT VE TAVİZSİZ İSİM

  Bu isim, 11 Eylül saldırılarından sonra, 2001-2013 yılları arasında 12 yıl FBI Başkanlığı yapan, sert ve tavizsiz bir hukukçu olarak bilinen 72 yaşındaki Robert Mueller. Mueller, bağımsız bir soruşturmayla Trump’ın kampanya ekibiyle Rusya arasındaki bağlantıyı ve Rus hükümetinin 2016 başkanlık seçimlerine etkilerini araştıracak. Atama kararını veren Adalet Bakan Yardımcısı Rod Rosenstein, “Kararım, (Rusya soruşturmasını kast ediyor) suç işlendiğine dair bir bulgu veya yargılamanın kesinleştiği demek değil. Verdiğim karar, bu soruşturmayı hiyerarşi zincirinden belirli ölçülerde bağımsız olacak bir kişinin yetkisine bırakmaktır” dedi. Rusya soruşturmasının daha ciddi bir safhaya girdiği yorumları yapılıyor. Trump, Twitter’dan ‘ABD tarihinde bir politikacıya yönelik en büyük cadı avı” diyerek tepki gösterdi.

  KRİZ TIME'IN KAPAĞINDA

  TIme dergisi kapağını ABD siyasetine Rusya müdahalesi iddiasına ayırdı. Kapakta, Kremlin Sarayı, Beyaz Saray’ı ‘yutarken’ resmedilmiş.

  MİKE FLYNN YİNE BÜYÜTEÇ ALTINDA

  New York Times gazetesi Trump’ın, eski Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Mike Flynn’i bu göreve getirmeden önce Türkiye için lobi yaptığı gerekçesiyle FBI soruşması altında olduğunu bildiğini yazdı. Trump’ın bu bilgiye daha sonra ulaştığı sanılıyordu. Flynn, göreve gelmeden Rus yetkililerle görüştüğü iddialarının ardından şubatta istifa etmişti. McClatchy ajansı ise Flynn’in Trump’ın yemin törenine 10 gün kala, Obama yönetiminin, Suriyeli Kürt güçlerle Rakka’ya düzenlenecek operasyon talebine onay vermeyi reddettiğini yazdı.

   

  Etiketler: abd , flynn , gazetehaberleri
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı