Rusya, hazine bonosu ödemelerini dondurdu

Hürriyet Haber
04.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

İkinci Dünya Savaşı sonrasının en ağır ekonomik bunalımını yaşayan Rusya, hazinesinin sattığı ve vadesi gelen bonoların ödemelerini yapamayacağını açıkladı. Rusya Başbakan Vekili Viktor Çernomırdin, ‘‘Hazine bonolarının ödemelerini ancak Uluslararası Para Fonu (IMF) kredisinin yeni dilimini aldığımızda yapabiliriz’’ dedi.

Viktor Çernomırdin, IMF'in yeni dilim için ‘‘Rusya'da öncelikle taahhütlerini yerine getirebilecek, muhatap olarak görebileceği yeni hükümetin kurulması şartını koyduğunu’’ kaydederken, ‘‘İç borçlarla ilgili durum göründüğünden çok daha kötü’’ diye konuştu. Çernomırdin, devletin dış borçlarının ağustos ayında vadesi gelenlerinin tümünün ödendiğini, eylülde de bu alandaki ödemelerin eksiksiz yerine getirileceğini vaadetti.

Rusya, 17 Ağustos kararları ile birlikte, kısa vadeli iç borçlanma kağıtlarının paraya çevrilmesini ertelemişti. 1999 yılı sonuna kadar vadeli bu kağıtların geri ödemesi, 2000'li yıllara dağıtılmıştı. Kağıt sahiplerine çeşitli seçenekler sunulmuş, hemen tahsilat yapmak isteyen ticari bankaların, yüzde 70'e varan zararlarla paralarını tahsil edebilecekleri bir sistem kurulmuştu. İç borçların, 2000'li yıllara dağıtılan kısa vadeli bölümünün bugünkü kur üzerinden toplam miktarı 50 milyar dolara yaklaşıyor.

PARANIZI ÇEKMEYİN

Çernomırdin, halktan, ticari bankalardaki hesaplarını kapatmak için acele etmemelerini istedi. Çernomırdin, ITAR-TASS ajansına verdiği demeçte, ‘‘Halka sesleniyorum: paralarınızı özel bankalardan, Sberbank'a transfer etmeden önce bir kez daha dikkatlice düşünün. Bu bankalardaki hesaplarınızı kapatmak için 3 hafta zamanınız var, bu süre dolduktan sonra doğru bir karar verin’’ dedi.


Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı