Dünya Haberleri

  'Rusya, Hamas'ı İsrail'i tanımaya çağıracak'

  A.A
  12.02.2006 - 16:21 | Son Güncelleme:

  Rusya'nın Ortadoğu özel temsilcisi Aleksandır Kalugin, Rusya'nın Filistin'deki seçimlerin galibi Hamas'ı İsrail'i tanımaya çağıracağını söyledi.

  Filistin lideri Mahmud Abbas ile Ramallah'ta görüştükten sonra gazetecilere açıklamalarda bulunan Kalugin, Moskova'ya davet edilen Hamas heyetiyle Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yapacağı görüşmede Rusya'nın, Hamas'ı, İsrail'i tanımaya çağıracağını belirtti.

  Kalugin, “Hamas'ın Moskova'ya yapacağı ziyareti ele aldık ve Abbas'a, Başkan Putin'in, Rusya'nın Filistin Yönetimi'ne ve Başkanı'na desteğini teyit eden mektubunu ilettim” dedi.

  Putin, radikal Filistinli hareket Hamas'ı Moskova'ya davet etmiş, seçimlerden zaferle çıktıktan sonra yeni Filistin hükümetini kurması beklenen Hamaslı yetkililer de bu davete memnuniyetle icabet edeceklerini açıklamıştı.

  Rusya, Hamas'tan, İsrail'i tanımasını, saldırılardan vazgeçmesini ve Filistin Yönetimi'nin İsrail ile yaptığı anlaşmalara uymasını isteyeceğini açıklamıştı. İsrail, bu davete, “sırtımızdan bıçaklandık” ifadesiyle tepki gösterirken, ABD, Rusya'dan açıklama istemişti.

  ABD ve AB ülkeleri Hamas'ı terör örgütü kabul ederken, Rusya Hamas'ı böyle değerlendirmiyor. Rusya, ABD, AB ve BM'den oluşan Ortadoğu Dörtlüsü de Hamas ile ilişkilerinin devamını, İsrail'in tanınmasına ve şiddet eylemlerinden vazgeçilmesine bağlıyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı