Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Rusya felaketine ağlıyor

  Hürriyet Planet
  09 Temmuz 2012 - 14:43Son Güncelleme : 09 Temmuz 2012 - 15:27

  Rusya Karadeniz kıyısındaki Krasnodar bölgesini vuran selde yaşamını yitiren 171 kişinin matemini tutuyor.

  Moskova'daki Kremlin Sarayı'ndaki bayraklar yarıya indirilirken, televizyonlarda eğlence programlarının yayınlanması yasaklandı.

  İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, sel felaketinde, 159'u  Krımsk'ta olmak üzere şu ana kadar toplam 171 kişi hayatını kaybetti. Bölgede,  arama-kurtarma çalışmalarının aralıksız devam etmesine rağmen, can kaybının  artmasından endişe ediliyor.

  Felaketin ardından, ABD, Gürcistan, Belarus ve Ermenistan Rusya'ya yardıma hazır olduklarını açıkladılar.

  Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev programlarını iptal ederken, dün Devlet Başkanı Vladimir Putin felaket bölgesine gitmişti.

  RUSYA YASTA / FOTO GALERİ

  Rusya felaketine ağlıyor Nerdun Hacıoğlu yazdı
  PUTİN’İ SEL ALIR MI?

  BASINDAN SERT ELEŞTİRİ
  Krasnodar Valisi Aleksandır Ktaçov bölgedeki felaketin doğal nedenlerle meydana geldiğini ve büyük bir süpriz olduğunu iddia etse de Rus basını farklı düşünüyor.

  Kremlin yanlısı Izvestia "Krımsk trajedisi hantallığı gösterdi" derken Vedemosti Krasnodar yöneticilerinin riskin gayet farkında olduğunu ileri sürdü.

  Gazetede yer alan haberde "Felaket yetkililerin insanları doğal afetlerden korumakta yetersiz kaldığını gösterdi" yorumlarına yer verildi.

  Komsomolskaya Pravda ise "Neden bu kadar çok ölü var?" başlığıyla çıktı. Gazete yetkililerin felaket anında bölgede yaşayan halkın uyarıldığına yönelik sözlerinin, halk tarafından doğrulanmadığını vurguladı.

  Moskovskiy Komsomolets ise "Krımsk faciası öngörülebilir ve engellenebilirdi" dedi.

  İNSANLAR YATAKLARINDA YAKALANDI
  Facianın bölgede bulunan iki barajdan su bırakılmasıyla meydana geldiği iddia edilirken, Rus yetkililer iddialara konu olan barajlardan birinin Krımsk kentinden daha aşağıda olduğunu, ikincisinin ise kentten geçen bir ırmağın suyunu topladığını, barajın suyu tahliye ettiği yönün kentin aksi istikametinde bulunduğunu belirterek bu iddiaların gerçeklerle çeliştiğini iddia ediyorlar.

  Metrekareye düşen yağmur miktarının, sezon ortalamasının üç katına ulaştığı belirtilirken, halk suyun bir anda yükseldiğinden hareketle "tsunami" benzetmesi yapıyor.

  2014 yılında Kış Olimpiyatları'nın düzenleneceği Soçi'nin 200 kilometre kuzeybatısında yer alan Krımsk 400 metre derinliğindeki bir vadinini içinde yer alıyor.

  Yetkililer felaketin öncesinde halka SMS atıldığını ve yerel kanalda tehlike uyarısı yapıldığını belirtese de Krasnodar sakinleri bu yönde uyarılar görmediklerini belirtiyorlar.

  HALK MAĞDUR
  Rusya yönetimi felaketten zarar görecek vatandaşlara 300 dolar civarında yardım yapılacağını açıkladı. Ancak insanlar bütün varlıklarını yitirdiklerini ve hiçbir şeylerinin kalmadığını söylüyorlar.

  Öte yandan bölgede yeni yağışların beklendiği belirtiliyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı