Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Rusya Devlet Başkanı Putin Londra'da

  AA
  16 Haziran 2013 - 18:57Son Güncelleme : 16 Haziran 2013 - 18:59

  Kuzey İrlanda'da yarın başlayacak G8 Zirvesi'ne katılmak için İngiltere'de bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İngiltere Başbakanı David Cameron ile bir araya geldi.

  Başbakanlık binasında gerçekleşen görüşmede, Suriye'deki siyasi geçiş süreci ve Cenevre'de yapılması planlanan uluslararası konferans gibi konuların ele alınması bekleniyor.
        
  Rusya, Esed rejimine desteğini sürdürüyor ve İngiltere, ABD, Fransa gibi ülkelerin Esed rejiminin kimyasal silahlar kullandığı iddialarına şüpheyle bakıyor. Suriye'de muhaliflere silah sağlanmasını destekleyen İngiltere ise henüz bu yönde bir karar almadı. Bazı İngiliz parlamenterler, Başbakan Cameron'dan, muhaliflere silah sağlanmasına yönelik bir karar alınmadan önce konunun parlamentoda oylamaya sunulmasını istiyor.
        
  Cameron ve Putin, yarın dünyanın en büyük ekonomisine sahip 8 ülkenin liderlerinin bir araya geleceği G8 Zirvesi'ne katılacak. İki gün sürecek zirve, güvenliğin kolay sağlanabilmesi için Kuzey İrlanda'nın Enniskillen şehri yakınındaki yarımada üzerinde bulunan Lough Erne Golf Resort'ta yapılacak.
        

  İngiltere Başbakanı Cameron'ın ev sahipliği yapacağı zirveye, ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Putin'in yanı sıra Fransa, Almanya, İtalya, Japonya ve Kanada'nın liderleri katılacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı