Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Rusya Devlet Başkanı Putin, Ankara'da

  Hürriyet Haber
  01.12.2014 - 13:10 | Son Güncelleme: 01.12.2014 - 15:55

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bugün Ankara’ya geldi. İki ülkenin 2010 yılında açıkladığı 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefi için Türkiye’ye gelen Putin ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en önemli gündem maddesi enerji... İlk olarak Anıtkabir'i ziyaret eden Putin, şu sıralarda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşüyor. Putin, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na Rusya’dan getirildiği öğrenilen kendi makam aracıyla geldi.

  TÜRKİYE, Papa Francesco’nun hemen ardından bugün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i ağırlıyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eşbaşkanlığında toplanacak Türkiye-Rusy Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK) toplantısı için beraberinde 10 bakanla Ankara’ya gelem Putin’in ziyareti siyasiden öte daha çok ekonomik ağırlıklı...

  PUTİN ANKARA'DA BÖYLE KARŞILANDI / Foto Galeri

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı Esenboğa Havalimanı'nda resmi törenle karşılandı.

  Rusya Devlet Başkanı Putin, Ankarada
  Putin'in özel olarak modifiye edilen Ilyuşin Il-96 tipi uçağı, Ankara Esenboğa Havalimanı'na indi. Dört motorlu uçak, ABD Başkanı Barack Obama'nın "Air Force One" diye bilinen Boeing 747 tipi uçağının Rus versiyonu olarak anılıyor.



  Özel uçağı ile saat 13.08'de Ankara'ya gelen Putin ve beraberindeki heyeti, Esenboğa Havalimanında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile Rusya Büyükelçiliği yetkilileri karşıladı.

  Rusya Devlet Başkanı Putin, Ankarada

  Uçaktan indikten sonra tören kıtasını selamlayan Putin, Şeref Salonu'na girmeden aprona getirilen özel aracına binerek, konvoyu ile havalimanından ayrıldı.

  Rusya Devlet Başkanı Putin, Ankarada

  ÜST DÜZEY GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

  Putin'in Ankara'ya gelişi öncesinde, Esenboğa Havalimanı girişinde araçlar kontrol edilerek içeri alındı.

  Büyükşeref Salonu çıkışında ve apronda iki ülke bayrakları göndere çekildi.

  Havaalanında, Şeref Salonu binasının çatısında keskin nişancılar görev alırken, ambulanslar da hazır bulundu.

  Öte yandan konvoyun geçeceği yol güzergahlarında üst düzey güvenlik tedbirleri alındı.

  Rusya Devlet Başkanı Putin, Ankarada

  İLK DURAK ANITKABİR

  Putin, Ankara'da ilk olarak Anıtkabir'i ziyaret etti. Aslanlı Yol'dan yürüyen Putin, Atatürk'ün mozolesine üzerinde Rusya bayrağının renkleri mavi, beyaz, kırmızı şerit bulunan ve kırmızı-beyaz karanfillerden oluşan çelengi bıraktı.

  Çelengin önünde durduktan sonra başını önüne eğerek selam veren Putin, daha sonra protokoldeki yerine geçerek saygı duruşunda bulundu.

  Rusya Devlet Başkanı Putin, Ankarada

  Putin, mozoleden ayrılırken, merdivenlerde beraberindeki heyetle fotoğraf çektirdi. Buradan Misak-ı Milli Kulesi'ne geçen Putin, Anıtkabir özel defterini imzaladı.

  Rusya Devlet Başkanı Putin, Ankarada
  Putin, Anıtkabir özel defterine, şunları yazdı:

  "Rusya, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün anısına derin saygı duyuyor.

  Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Cumhurbaşkanının ülkelerimiz arasındaki dostane ilişkilerin kurulmasında ortaya koyduğu katkıyı çok değerli buluyoruz.

  Türk halkına saygılarımla..."

  CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYI'NDA GÖRÜŞME

  Putin, Anıtkabir ziyaretinin ardından Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na geçti.

  Rusya Devlet Başkanı Putin, Ankarada
  Putin, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na Rusya’dan getirildiği öğrenilen kendi makam aracıyla geldi.

  Rus ve Türk bayraklarını taşıyan atlı süvariler eşliğinde Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na gelen Putin'i, Cumhurbaşkanı Erdoğan sarayın ana giriş kapısında karşıladı.

  Rusya ve Türkiye milli marşlarının çalınmasının ardından Putin, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Tören Kıtası'nı "Merhaba asker" diyerek selamladı.

  Rusya Devlet Başkanı Putin, Ankarada

  Milli marşların çalınması esnasında 21 pare top atışı yapıldı.

  Rusya Devlet Başkanı Putin, Ankarada

  Daha sonra, Putin ve Erdoğan, heyetlerini birbirlerine tanıttı.

  Erdoğan ve Putin, Cumhurbaşkanlığı Sarayı girişinde de tokalaşarak poz verdi.

  Törene, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kalın ile eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım katıldı.

  1.5 SAAT GÖRÜŞME

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi.

  Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda basına kapalı gerçekleştirilen görüşme, yaklaşık 1,5 saat sürdü.

  Baş başa görüşmenin ardından, iki liderin başkanlık yapacağı Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi 5. Toplantısı başladı.

  Toplantıya, Türkiye tarafından Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan katılıyor.

  Erdoğan ve Putin'in, toplantının ardından mutabık kalınan konulardaki anlaşmaların da imzalanacağı ortak basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı