Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Rusya Deniz Kuvvetleri Komutanı İstanbul'da

  İSTANBUL (A.A)
  26 Şubat 2006 - 11:16Son Güncelleme : 26 Şubat 2006 - 11:35

  Rusya Federasyonu Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Vladimir Masorin, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Yener Karahanoğlu'nu, Kuzey Deniz Saha Komutanlığı makamında ziyaret etti.

  Oramiral Masorin, Kuzey Deniz Saha Komutanlığı'na gelişinde, Oramiral Karahanoğlu tarafından askeri törenle karşılandı. Konuk Oramiral, tören bölüğünü “Merhaba asker” diyerek selamladı.

  Ziyarette konuşan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Yener Karahanoğlu, Rusya Federasyonu Deniz Kuvvetleri'ne bağlı gemilerin uzun bir aradan sonra İstanbul Limanı'nı ziyaret ettiğini söyledi. Oramiral Karahanoğlu, bu kapsamda Rusya Federasyonu Deniz Kuvvetleri Komutanı'nın, davetlisi olarak 3 günlük süre için Türkiye'de bulunduğunu ifade etti.

  Oramiral Karahanoğlu, “Karadeniz'de, denizden sınırları paylaştığımız bir ülke olarak deniz kuvvetleri ilişkilerinin geliştirilmesi yönünde görüşmelerimiz olacaktır. Bu görüşmemizin esas hedefi, Karadeniz'de barış ve güvenliğin sağlanması, istikrarın devam ettirilmesidir. Kendilerine 'hoşgeldiniz' diyoruz. Ziyaretin kendisi yönünden de faydalı olmasını diliyorum” diye konuştu.

  KONUK ORAMİRAL'İN KONUŞMASI

  Oramiral Vladimir Masorin de, iki ülkenin ortak tarihinde ortak yaşadığı olaylar bulunduğunu söyledi.
  Şu an dünyanın değişim sürecinde bulunduğunu ifade eden Oramiral Masorin, Rusya'nın diğer ülkelerle ikili ilişkilerinin yoğun şekilde devam ettiğini anlattı. Oramiral Masorin, “Bizler Karadeniz'de komşu ülkeleriz. Bizler, Karadeniz'in dostluk, işbirliği ve barış denizi olması taraftarıyız” dedi.

  Türkiye Cumhuriyeti Deniz Kuvvetleri'nin bugün itibariyle çok iyi bir durumda olduğunu vurgulayan Oramiral Masorin, “Karadeniz'de barış ve istikrarı gerçekleştirecek büyük bir güce sahiptir. Karadeniz'de barış, güvenlik ve istikrarın tesisi ve temini konusunda pratik görüşmeler yapmak ve ortak hareket etmek üzere buradayız” diye konuştu.
  Rusya donanmasının muharip gemilerinin İstanbul Limanı'nda bulunduğunu anlatan Oramiral Masorin, Türkiye ve İstanbul'a büyük bir memnuniyetle geldiklerini anlattı. Oramiral Masorin, “Çünkü Türk donanmasını, amirallerini çok iyi tanıyoruz. Onların yüksek profesyonellik anlayışlarına değer veriyoruz. Onların arasında kendimizi birer dostları gibi görüyor ve hissediyoruz. Ümit ediyoruz ki, Karadeniz bölgesinde yaşayan tüm halkların yararına güzel işler başaracağız” dedi.

  Ziyarette, Donanma Komutanı Oramiral Metin Ataç ile Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Uğur Yiğit de hazır bulundu.

  Bu arada, Türkiye ile Rusya Federasyonu arasındaki ikili ilişkiler çerçevesinde gerçekleşen ziyaret süresince Rusya Federasyonu Deniz Kuvvetleri'ne bağlı bir kruvazör, bir amfibi gemi, bir akaryakıt gemisi ve bir kurtarma-yedekleme gemisi İstanbul'da bulunuyor.

  Oramiral Vladimir Masorin, 27 Şubat Pazartesi günü Rusya Federasyonu Deniz Kuvvetleri'ne bağlı gemilerle birlikte Türkiye'den ayrılacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı