Rusya’dan kabloyla ucuz elektrik teklifi

Hürriyet Haber
30.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 30.09.2000 - 00:01

KARADENİZ'in altından Türkiye'ye doğalgaz boru hattı döşeyen Ruslar, şimdi de elektrik kablosu çekmeye hazırlanıyor. Ruslar, Moskova'da resmi temaslarda bulunan Devlet Bakanı Edip Safter Gaydalı'ya, ‘‘Karadeniz'in altından kablo döşeyelim, size kilowatt/saati üç sentten elektrik satalım. Enerji darboğazını aşmanıza yardımcı oluruz’’ önerisini getirdi.

Rusya Nükleer Enerji Bakanı'nın resmi konuğu olarak Moskova'da bulunan Gaydalı, gezisine TEAŞ yetkililerini de dahil ettiğini söyledi. Gaydalı, geziyi Türkiye'nin enerji sıkıntısını gidermek için bir fırsat olarak değerlendirmek istediğini de belirterek, ‘‘Biz Gürcistan ve Bulgaristan üzerinden elektrik almak istiyoruz. Bu aşamada Rus tarafı bize ilginç bir öneride bulundu’’ dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

‘‘Rus tarafı, Karadeniz'in altından 650 kilometrelik bir kablo çekmeye hazır olduklarını bize bildirdi. Henüz bir proje halinde fizibilitesi yok. Rostov'daki yeni nesil nükleer santralden bu enerjisi kilowattsaati 3-3,5 sentten satabileceklerini söylediler.’’

Gaydalı, Rus tarafının bu yolla yılda bin megawatt elektrik enerjisi vermeye hazır olduğunu da ilettiğini açıkladı.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı