Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Rusya’dan ders almak

ÇARŞAMBA günü biz Yunanistan’la oynamadan önce Rusya ile İngiltere karşılaştı.. Rus Milli Takımı çok zor bir işi başarıp, 1-0 geriye düştüğü maçı 2-1 kazandı.. Kazanırken de bize oyun sistemleri konusunda birkaç ipucu verdi..

İngiltere, hava hakimiyeti çok yüksek olan savunma oyuncularından kurulu bir takım.. 1-0’ı bırakın, beraberlik bile onlara yarıyordu.. Ama Rus takımı, ikinci yarı topu yere indirdi.. Sol kanattan müthiş ataklar geliştirdiler. Ceza alanı içinde topu mükemmel kullanan Arshavil’le geçen sezonun Rus Ligi gol kralı Pavlyuchenko’nun hücumdaki başarıları golleri getirdi..

İlk gol, sol kanattan gelişen bir atakta yapılan penaltı sonucu geldi.. İkincisi ise, ceza alanı dışından atılan çok sert bir şutu tamamlayan Pavlyuchenko’nun ayağından..

Bol boş şut atmalıyız

Norveç, İngilizler’e çok benzeyen savunma yapısına sahip.. Onlara da beraberlik yarayacağı için gömülü bir oyun anlayışını tercih edecekler.. Topu yere indirmeli ve bol şut çekmeliyiz.. Bunun için elimizdeki en önemli dört isim Nihat, Tümer, Hamit ve Mehmet Topuz olmalı.. Kesinlikle doldur boşaltlarla ve oturmuş savunmaya uzun kaleci degajlarıyla oyun kurmaya çalışmamalıyız..

Arda ve Emre ceza alanına yakın ikiye birlerle etkili olabilirler..

Malta, Moldova ve Yunanistan maçlarındaki oyun sistemini bir kenara bırakalım.. Topu yere indirelim.. Gerekirse Rusya-İngiltere maçını bütün oyuncularımıza seyrettirelim.. Ve bir de Norveç’in ölü toplarına dikkat edelim..

Beyaz Tilki FELDKAMP

KARL Heinz Feldkamp’ın lakabı Beyaz Tilki’dir Almanya’da.. Sadece saha içindeki taktiksel başarılarından ötürü değil, taraftar, yönetim, futbolcu, medya, hatta rakip takımlar hakkındaki fikir ve konuşmalarından ötürü bu lakap verilmiş kendisine..

Son görev alışından beri birçok olayın içine girip çıktı Kalli.. Hepsinden de sıyrılmış durumda.. Takım lider.. Avrupa’da başarılı.. İyi bir kadro kuruldu.. Rakiplerde iç sorunlar var.. Kısa süre içinde Lincoln-Hakan Şükür gibi iki büyük yıldızı kadro dışı bırakacak gücü de eline geçirdi..

Ama şu ana kadar yaptığı icraatlar içinde bana en ilginç gelenlerden biri geçen haftaki konuşması oldu..

Tam da Ankaraspor maçı öncesi, Necati, Emre Aşık ve Orhan Ak’la ilgili bir soru üzerine, "Pek tabii bu arkadaşların devre arasında takıma geri dönme şansı olabilir" dedi.. Zamanlama, vurgu, konuşma tarzı tam da Beyaz Tilki’ceydi..

Gerilim filmi gibi

FİNALLERE gitme yolunda çok kritik bir maçı oynuyoruz, gerilim nedeni bir..

Oyuncuların bir bölümü kendi takımlarında sergiledikleri performans yüzünden büyük eleştiri alıyorlar, gerilim nedeni iki..

Fatih Terim ve medya arasında büyük bir savaş yaşanıyor, gerilim nedeni üç..

Federasyon Başkanı Haluk Ulusoy maçtan önce yaptığı açıklamada görevi bırakma sinyalleri veriyor, gerilim nedeni dört.. Malta’dan sonra Moldova’yı da yenememişiz. Tüm Türkiye, takıma ve teknik direktöre olan güvenini kaybetmek üzere, gerilim nedeni beş..

Evet, bunlar Yunanistan maçından önce ilk akla gelen baskı nedenleri.. Bir de bunlara Türk Milli Takımı’nın sanki terör örgütünü mağlup edecekmiş gibi bir ortam hazırlanmasını ekleyelim.. Sonra oturup düşünelim.. Ne gereği vardı bir futbol takımını Ordu Milli Takımı havasına sokmanın..

Kazanmak için akıl ve stratejinin önemi çok büyüktür. Türkiye-Yunanistan maçlarına hep gerilim içinde çıkan taraf Yunanistan olur.. Onlar zaten gerginken biz biraz kafamız rahat çıksak kazanma şansımız daha çok olmaz mıydı?

Neden aynı saatte oynanmadı?

Æ RIDVAN Dilmen’
in bir yorumunu dinledim.. Bosna-Norveç maçının neden bizim maçla aynı saatte oynanmadığını soruyor ve bu konuda Federasyon’un hata yaptığını belirtiyordu.. UEFA büyük ihtimalle televizyon yayın saatleri yüzünden Şampiyonlar Ligi’nden farklı olarak bütün gruplarda bu tür bir uygulamaya gidiyor. Örneğin ilk ikiye girmek için kıyasıya çaba sarf eden Fransa, İskoçya ve İtalya da maçlarını aynı saatte oynamıyor.. Diğer gruplardaki tüm maçlarda da bu sistem uygulanıyor.. Yani sadece bize has bir uygulama değildi çarşamba günü yapılan.

Nerede kalacaklar?

 NORVEÇ
maçı öncesi Beşiktaş-F.Bahçe derbisi var.. Sanırım bu nedenle Milli Takım kurmayları liglerin bir hafta ertelenmesi isteğindeler.. Sakatlık olmaması açısından yararlı bir düşünce.. Ama aradaki 6 günlük normal boşluk da düşünüldüğünde tam 13 gün futbolsuz geçen bir periyot olacak..

Bu kadar ara ne yaparsanız yapın takıma maç eksiği açısından olumsuz yansıyabilir..

Bir de takımın nerede kalacağı önemli.. Bir süre Polat Otel’de kalındı.. Sonra Riva’daki tesislere gidildi.. Olmadı, Swiss Otel denildi.. Kamp yapılacak yerin hava koşullarının ve idmanların gerçekleştirileceği ortamın Norveç’e benzer olmasında yarar var.. Sanırım Milli Takım kurmayları bu detayları da düşünüyorlardır.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI