Gündem Haberleri

  Rusya’dan Ankara’ya Akkuyu şantajı mı

  Nerdun HACIOĞLU/MOSKOVA
  14.09.2013 - 01:54 | Son Güncelleme:

  Türkiye, Rusya liderliğindeki son Suriye inisiyatifine şüpheyle yaklaşmayı sürdürürken, Moskova’dan tehdit gibi bir mesaj geldi.

  Rusya’nın Sesi radyosu, Suriye’nin cezalandırılması için bir askeri harekâtı savunmaya Türkiye’nin devam etmesi durumunda Rusya’nın, Mersin Akkuyu’da nükleer santral inşa etme fikrinden vazgeçebileceğini ima etti. Stanislav Tarasov imzalı haberde Akkuyu projesindeki son olumlu gelişmeler aktarıldıktan sonra şu ifadeler kullanıldı:

  Rusya’dan Ankara’ya Akkuyu şantajı mı

  PUTİN’İN TEZLERİ TEKRARLANDI

  Ama bütün bu gelişmeler Türkiye’nin aktif bir şekilde katıldığı Suriye krizinin bu projeyi etkileme sorununu ortadan kaldırmaz. Bilindiği gibi Türkiye, ABD’nin bu komşu ülkeyi vurmasından yana. Bu durum ise Vladimir Putin’in The New York Times gazetesinde yayınlanan makalesinde değindiği gibi masum kurban sayısının artmasına, bölgede durumun kötüleşmesine, şiddetin tırmanmasına ve belki de çatışmanın Suriye sınırları dışarısına çıkarak tüm bölgeye yayılmasına yol açacak.

  İSTİKRARSIZ BÖLGEDE OLMAZ

  Böyle bir senaryodan ilk etkilenecek ülke de Suriye’ye komşu olan ve istikrarsızlığın tam ortasında kalacak Türkiye olacaktır. İşte bu senaryonun gerçekleşmesi durumunda Moskova bölgesel güvenlik çıkarlarına uygun hareket ederek, Akkuyu projesine katılımını yeniden değerlendirmek zorunda kalacak. Çünkü istikrarsızlık ve çatışmaların yaşanacağı bölgelere nükleer güç santralları inşa edilmez.

  ŞİMDİLİK YORUM YOK

  Hürriyet’in ulaştığı Akkuyu nükleer santral projesini yürüten Rus yetkililer, Rusya’da devletin kontrolündeki radyo istasyonunda yayınlanan bu haberle ilgili şu aşamada yorum yapmacaklarını bildirdiler. Rus yetkililerin bugün bir açıklama yapabileceği belirtildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı