"Erdal Sağlam" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Erdal Sağlam" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Erdal Sağlam

Rusya’daki müteahhitler için zaman daraldı

GEÇEN hafta Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklığlu ile birlikte bir günlüğüne Rusya’ya gittik.

Ziyaretin amacı “varlık barışı” kapsamında Rusya’daki işadamları ile bir araya gelmekti. Moskova’daki Türk büyükelçiliğinde çok sayıda işadamı ile bir araya gelindi ve Bakan Şimşek kriz ve krizden çıkışı anlatırken Gelir İdaresi Başkanı Mehmet Kilci varlık barışı hakkında bilgi verdi. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun konuşması ise daha çok, “Türk işadamlarının ve vatandaşlarının Türkiye’de ve dışarıda birlik beraberlik içinde davranması gerektiği” üzerineydi.

İşadamları ise daha çok, “Ziraat Bankası’nın Türkiye’deki faiz oranlarıyla Rusya’da da kredi vermesi” gibi, günlük isteklerde bulundular.

Ayrıca TOBTİM İş Merkezine giderek, Hisarcıklıoğlu’na verilen brifinge katıldım. TOBTİM Genel Müdür Yardımcısı Sabahattin Yavuz ve DEİK’in temsilcisi Önder Tekeli’nin verdikleri bilgilere göre en acil sorun Rusya’da iş yapan Türk müteahhitlerine ilişkin. 143 bin lisanslı inşaat firmasından ancak yarısının aktif olduğu Rus inşaat sektöründe 1 Ocak 2010 tarihi itibariyle inşaat firmalarına yeni kurulacak SRO adındaki çatı kuruluşlar altında çalışma zorunluluğu getirilmiş. Eski lisanslar bu tarihten sonra geçerli olmayacak.

300’e yakın Türk inşaat firmasının bulunduğu Rus inşaat sektöründe kriz sebebiyle pek çok projenin iptal edildiği ve Türk inşaat firmalarının küçülerek çalışanlarının bazılarını Türkiye’ye göndermek zorunda kaldığını söylediler. Buna rağmen sektörün yüzde 22’sini oluşturan ve bu güne kadar 30 milyar dolarlık iş alan Türk firmalarının Rusya’daki hayatiyetlerini devam ettirmeleri için bir SRO içinde birleşmelerinin önemine dikkat çektiler. Bir SRO’nun en az 100 firmadan oluşması gerekiyor ve 82 Türk firması bir SRO kurmak için girişimde bulunmuş, şimdi bunu 100’e tamamlamak istiyorlar. Ancak Rusya’daki büyük Türk müteahhitleri bu SRO’ya girmeye yanaşmıyormuş.

Anadığımız kadarıyla büyükler, Rus firmalarının ağırlıkta olacağı SRO’lara girmek istiyorlar. Büyükelçilik de,zaten ırkçılığın büyümeye başladığı Rusya’da, şimdiye kadar başlarına gelen örnekleri de sayarak, ileride “Türkler bunu yaptı” denmemesi için Türk firmalarının diğer SRO’lara yayılmalarının daha yararlı olabileceği görüşünde.Yani önümüzdeki 1.5 ay içerisinde buradaki Türk müteahhitlerinin organize olarak, birkaç SRO’ya girmek zorunlulukları var.

‘HEPİMİZ AYRI BAŞIZ’  

Rusya’da 5-6 yıl öncesine kadar tek Rus-Türk işadamları derneği varken şimdi bu sayı 5-6’ya çıkmış. Aynen içerideki işadamlarındaki örgütlenme dağınıklığı oraya da yansımış dolayısıyla tek bir ses halinde ortak taleplerini iletemiyorlar.

İşte TOBB Başkanı Hisarcıkloğlu da sadece Rusya’da değil her yerde karşımıza çıkan bu dağınıklık ve güçlerin birleştirilmemesinin verdiği zarar üzerinde durdu. Pastadan daha fazla pay almak için işbirliği gerektiğini, bizim artık ortaklık kültürü edinmemiz gerektiğini, birlikte hareket edildiğinde hem Türkiye’nin hem işadamlarımızın kazanacağını söyledi. Hisarcıklıoğlu 500 bin ermeni asıllı Fransız vatandaşının bulunduğu Fransa’da, aynı sayıda Türk kökenli Fransız vatandaşı bulunmasına rağmen ermeni yasa tasarısının geçtiğini, bu dağınıklığa örnek olarak verdi.

Bırakın dernekleri mescidleri bile ayırmışız, sanki farklı namaz kılıyormuşuz gibi…” şeklinde konuşan Hisarcıklıoğlu, “bir Türkün dünyaya bedel olduğunu” ama iki türkün biraya geldiğinde birbirine düştüğünü, artık birbirine tahammül, hoşgörü ve ortak hareket etmeyi öğrenmemiz gerektiğini söyledi.

Hepimiz ayrı başız” diyen Hisarcıklıoğlu, TOBB olarak başlattıkları “Dünya Türk İş Konseyi”ne işadamlarını üye olmaya çağırdı.

 

X