Dünya Haberleri

  Rusya’da ortaya çıkan tanıktan düşürülen Malezya uçağıyla ilgili flaş iddia

  Nerdun HACIOĞLU/MOSKOVA
  24.12.2014 - 17:17 | Son Güncelleme:

  Rusya’da yayımlanan “Komsomolskaya Pravda” gazetesi, 17 Ağustos’ta Ukrayna hava sahasında füzeyle düşürülen Malezya Havayolları’na ait yolcu uçağının Ukraynalı pilot yüzbaşı Vladislav Voloşin tarafından vurulduğunu iddia eden bir tanık ortaya çıkardı.

  Ukrayna’dan kaçarak Rusya’ya sığındığı için isminin gizlendiği söylenen bu kişi, feci olayın meydana geldiği 17 Ağustos günü Ukrayna’nın Dnepropetrovsk şehri yakınındaki askeri hava üssünde bulunduğunu belirterek, “Dnepropetrovsk hava üssünde çok sayıda savaş uçağı vardı. Uçakların çoğu havadan karaya atılan bombalara sahipti. Ancak sadece iki SU-25 tipi uçakta havadan havaya fırlatılan füzeler vardı. Malezya yolcu uçağının vurulduğu 17 Ağustos günü SU-25 savaş uçaklarından biri yüzbaşı Vladislav Voloşin yönetiminde havalandı. Üsse geri döndüğünde füze donanımı uçağın üzerinde yoktu. Yüzbaşı Voloşin zaten daha pilot kabininden iner inmez ‘O farklı bir uçaktı’ dediğini duyduk. Daha sonra geride kalan subaylarla da konuşmalarında uçağa ne olduğu yönündeki sorulara Voloşin’in ‘Bu uçak yanlış zamanda yanlış yerde bulundu’ diye yanıt verdiğini işittik” açıklamasını yaptı.

  Rusya 20 Ağustos’tan bu yana, 298 masum insanın hayatına mâl olan olayda düşen Malezya Havayollarına ait yolcu uçağının Ukrayna savaş uçağından atılan füzeyle vurulduğu iddiasını gündeme getiriyordu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı