Dünya Haberleri

  Rusya: Bağdadi ölmüş olabilir

  Hürriyet Haber
  16.06.2017 - 10:15 | Son Güncelleme:

  Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye'de mayıs ayının sonunda Rus savaş uçakları tarafından düzenlenen hava saldırılarında DEAŞ'ın lideri Ebu Bekir el Bağdadi'nin ölmüş olabileceğini duyurdu. DEAŞ'ın üst düzey yetkililerinin katıldığı toplantının hedef alındığı ifade edilirken, Bağdadi'nin yanı sıra terör örgütü DEAŞ'ın çok sayıda üst düzey yöneticisinin de ölmüş olabileceği ifade edildi. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu'nun Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in konu ile alaka bilgilendirdiği ifade edildi. Öte yandan, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Rusya'nın açıklamasını doğrulayan herhangi bir delil bulunmadığına dikkat çekti.

  Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, DEAŞ lideri Ebu Bekir el Bağdadi'nin Rus hava güçlerinin 28 Mayıs'ta Rakka'da düzenlediği bir hava saldırısında öldürülmüş olabileceği belirtildi.

  Rus haber ajanslarında yer alan ve savunma bakanlığı açıklamasına dayandırılan habere göre önde gelen DEAŞ liderlerinin toplantısını hedef alan hava saldırısının bulunduğu alanda Bağdadi de bulunuyordu. 

  Rusya: Bağdadi ölmüş olabilir

  ABD: İDDİA DOĞRULANMADI

  Açıklamada, "Muhtelif kanallar tarafından kontrol edinilen bilgiye göre, hava saldırılarında bertaraf edilen DEAŞ'ın lideri Ebu Bekir el Bağdadi de toplantıda bulunuyordu" ifadesi bulundu. ABD ise Rusya'nın iddiasının henüz doğrulanmadığını duyurdu. 

  10 DAKİKA SÜRDÜ

  Rusya Savunma Bakanlığı'ndan bu sabah yapılan açıklamada, DEAŞ militanlarının Rakka'dan çıkarılmasını tartışan örgüt liderlerinin toplantığı komuta merkezine, Rus güçleri tarafından hava saldırı düzenlendi. 28 Mayıs gecesi düzenlenen operasyona ilişkin açıklamaya göre, TSİ 00.35'de başlayan ve 10 dakika süren hava saldırısında DEAŞ'ın sözde 'askeri konseyi'nde yer alan üst düzey komutanlar ile 300 militanı öldürüldü.

  "PUTİN'E DÜZEYLİ BİLGİ SUNULUYOR"

  Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Bağdadi'nin Rus hava güçleri tarafından öldürülmüş olabileceği bilgisinin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e iletilip iletilmediği sorusuna yanıt verdi. Putin'in başkomutanı olduğunu anımsatan Peskov, "Rusya Savunma Bakanlığı, Putin'e düzenli olarak rapor sunuyor" dedi.

   Rusya: Bağdadi ölmüş olabilir

  SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı