Dünya Haberleri

  Rusya, AKKA'yı askıya aldı

  A.A.
  14.07.2007 - 13:26 | Son Güncelleme:

  Rusya'nın Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Anlaşmasına (AKKA) katılımını askıya aldığı bildirildi.

  Kremlin'den bugün yapılan yazılı açıklamada, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Rusya'nın AKKA'ya katılımını askıya alan kararnameyi, “Rusya Federasyonu'nun güvenliğini etkileyen ve acil önlemler alınmasını gerektiren olağanüstü koşullar nedeniyle" imzaladığı kaydedildi.
  Kararname, Putin'in imzasıyla yürürlüğe girmiş oldu.

  Putin, ABD'nin doğu Avrupa ülkelerindeki füze kalkanı projesinin bölgede istikrarsızlık yarattığını belirterek, AKKA'daki taahhütlerini donduracakları uyarısında bulunmuştu.

  Rusya ve NATO ülkeleri arasında 1990 yılında imzalanan ve Sovyetlerin dağılması yüzünden 1999 yılında değiştirilen anlaşmada, Rusya'nın eski Sovyet Cumhuriyetleri Moldova ve Gürcistan'daki askerlerini çekmesi öngörülüyor.

  Rusya, anlaşmanın 1999 yılında değiştirilen versiyonunu da onaylarken, ABD ve diğer NATO üyeleri, Rusya'nın çekilme işlemini tamamlayana kadar anlaşmayı onaylamayacaklarını açıklamışlardı.

  Kremlin Sözcü Yardımcısı Dimitriy Piskov da yaptığı açıklamada, Rusya'nın anlaşmayı uygularken, partnerlerinin uygulamadığı bir durumu daha fazla tolere edemeyeceğini söyledi.
  Rusya'nın bu adımının, batılı partnerlerinin AKKA'nın değiştirilmiş halini onaylamalarına vesile olmasını umduğunu ifade eden Piskov, “Böyle bir durum şu anda Rusya'nın çıkarlarıyla çelişiyor. Rusya, diğer ülkelerin AKKA'yı imzalayarak taahhütlerini yerine getirmesini bekliyor" diye konuştu.

  Moskova'nın AKKA'dan çekilmesi, Rusya'nın sınırları yakınında askeri güç oluşturmasına olanak sağlayacak.
  Ancak askeri uzmanlar, Rusya'nın anlaşmadan sınırlarına asker yığmak için değil, ABD'nin füze kalkanına yönelik tepkisini göstermesi açısından sembolik bir önemi olduğuna dikkati çekiyor.

  Savunma uzmanlarından Pavel Felgenhauer de yaptığı açıklamada, Rusya'nın moratoryumunun, Avrupa sınırlarına ağır silahların gönderilmesine neden olmayacağını belirterek, “Rusya'nın Avrupa sınırlarına son derece masraflı olan askeri ağır silahlar yığması için bir çıkarı yok, çünkü buradan Rusya'ya yönelik gerçek bir askeri tehdit yok" dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı