Gündem Haberleri

  Rusya: ABD ile iade anlaşması olan ülkelere gitmeyin

  DHA
  03.09.2013 - 10:15 | Son Güncelleme:

  Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD kolluk kuvvetleri tarafından kendilerine karşı suçlama bulunduğuna inanan vatandaşlarına, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ADB ile iade anlaşması olan ülkelere gitmemeleri konusunda uyarıda bulundu.

  Rus resmi haber ajansı Ria Novosti'de yer alan habere göre, Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, dünyanın farklı ülkelerinde Rus vatandaşları ABD kolluk kuvvetlerinin talebi üzerine kovuşturma ve iadesinin yapılması için gözaltına alınmaya başladılar. Son gözaltılar arasında Litvanya'da Dmitry Ustinov, İspanya'da Dmitry Belorossov, Kosta Rika'da Maksim Çukharev, Dominik Cumhuriyetinde Aleksander Panin bulunuyor.

  Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD kolluk kuvvetleri ile aralarında daha önceden oluşan herhangi bir sorun bulunuyorsa ve bu konuda şüpheleri varsa bu vatandaşların ABD ile iade sözleşmesi bulunan ülkelere gitmemeleri konusunda tedbirli olmalarını ve bu ülkelere seyahat etmemelerini tavsiye ediyor" denildi.

  ÜLKELER İÇİNDE TÜRKİYE'DE VAR
  Öte yandan bakanlığın gitmeyin dediği ve iade sözleşmesi bulunan ülkelerden bazıları ise İngiltere, Tayland, İspanya, Polonya, Portekiz, Letonya, Litvanya, Türkiye, İsrail, Yunanistan, Çek Cumhuriyeti, Kanada, Almanya ve Avustralya.

  Etiketler: soğuk savaş
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı