Dünya Haberleri

DÜNYA

  Rüşvetle 101 kişiyi öldürmeyi başardılar

  A.A.
  24 Ağustos 2009 - 10:12Son Güncelleme : 24 Ağustos 2009 - 10:23

  Rüşvetle pek çok şey yapıldığı oldu ama bu kez rüşvet verip katliayam yaptılar. Irak'ı geçen hafta kana bulayan eş zamanlı saldırılardan, Maliye Bakanlığı'na düzenlenen saldırıyı gerçekleştirebilmek için militanların bomba yüklü araçla kontrol noktalarından geçmek için 10 bin dolar rüşvet verdikleri ortaya çıktı.

  Bağdat'ı kana bulayan saldırılar

  Irak'ın başkenti Bağdat'ta geçen hafta 101 kişinin öldüğü saldırıların hedefleri arasında olan Maliye Bakanlığına saldırıyı düzenleyenlerin bomba yüklü araçla kontrol noktalarından geçmek için 10 bin dolar ödedikleri ortaya çıktı.

  Irak ordusu sözcüsü Tümgeneral Kasım El Musevi, Saddam Hüseyin döneminde Baas Partisinin üst düzey üyelerinden biri olan zanlılardan birinin, Maliye Bakanlığına düzenlenen saldırıda sorumluluk üstlendiğini itiraf ettiğini söyledi.

  Musevi, Visam Ali Kazım İbrahim adlı 57 yaşındaki zanlının, Baas Partisi üyesi ve eskiden Diyala vilayetinin Mukdadiye kentinde polis yetkilisi olduğunu ifade ederek, İbrahim'in, Mukdadiye'den Maliye Bakanlığına giden yollardaki kontrol noktalarında görev yapan güvenlik güçlerinden sorumlu kişiye 10 bin dolar ödediklerini söylediğini bildirdi.

  İbrahim'in sorgusunda, saldırı emrinin bir ay önce, Suriye'de faaliyetlerini sürdüren Baas Partisinin bir yetkilisinden geldiğini de kaydettiği belirtildi.

  Maliye Bakanlığına çarşamba günü düzenlenen saldırıda bir üst geçit kısmen çökmüş, 30 kişi hayatını kaybetmişti. Eş zamanlı olarak Bağdat'ın birkaç yerinde düzenlenen saldırılarda 101 kişi ölmüş, yüzlerce kişi de yaralanmıştı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı