Ege Haberleri

  Rüşvete suçüstü

  Hürriyet Haber
  18.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  KONAK Belediye Meclisi geçen yıl, ayakkabıcı Sadık Kartov'un babadan kalma Asansör'deki evinin kamulaştırılmasına karar verdi. 6 milyar liralık kamulaştırma bedelini almak isteyen 38 yaşındaki Kartov, 4 ay önce İmar Emlak Müdürlüğü'ne gitti. İddiaya göre, Kartov'a işlemlerin çok uzun zaman alacağını söyleyen Kamulaştırma Şefi Recep Serdar ile memur Bahattin Çakmak, ‘‘Avukata bir sürü para ödeyeceksin. Paranı alman da uzun sürer. Onun yerine bize 300 milyon lira ver, işini İşini halledelim’’ dedi.

  TEKLİFİ kabul eden, ancak parayı 6 milyar lirayı aldıktan sonra verebileceğini söyleyen Kartov beklemeye başladı. Parayı peşin vermediği için işlemlerin yapılmadığını ileri süren Kartov, önceki gün Başkan Erdal İzgi'ye giderek durumu anlattı. İzgi de savcılığa bilgi verdi.

  SAVCININ talimatı üzerine operasyon yapan Gasp Bürosu dedektifleri, Kartov'dan seri numaraları belirlenmiş 300 milyon lirayı alan 44 yaşındaki memur Bahattin Çakmak'ı tuvalette parayı sayarken suçüstü yakaladı. İzinli olduğu için büroda bulunmayan, ancak Kartov'la rüşvet pazarlığına girdiği ileri sürülen kamulaştırma şefi 45 yaşındaki Recep Serdar da evinde yakalandı.

  GÖZALTINA alınan sanıklar suçlamaları kabul etmezken, Çakmak,‘‘Bu bir komplo. Parayı cebime attı. O sırada polisler geldi. Biz rüşvet falan almadık’’ dedi.

  KENDİSİNDEN istenilen 300 milyon lirayı bugüne kadar birarada hiç görmediğini belirten iki çocuk babası Kartov, ‘‘Ben ailemi geçindirmek için gece gündüz çırpınan bir insanım. Babadan kalma ev istimlak olunca ödenecek bedeli kardeşlerimle bölüşecektik. Payıma düşen parayla biraz rahatlayacaktım. Ancak başvuru yaptığımda işlemlerin çok uzun zaman alacağını söyleyen kamulaştırma şefi Recep Serdar ile memur Bahattin Çakmak benden rüşvet istedi. Vermeyince de işimi geciktirdiler. Ben de direkt Başkan İzgi'ye çıktım. İhbar ettiğim için bana teşekkür edip cebinden çıkardığı 300 milyon liranın seri numaralarını aldırıp bana verdi. Parayı Çakmak'a verince hemen dosyamı çıkardı’’ dedi.

  İhbar bekliyor

  KONAK Belediye Başkanı Erdal İzgi, bu tür olayların son derece üzücü olduğunu, ancak gereğini yapmaktan hiçbir zaman kaçınmayacağını söyledi. İzgi, ‘‘Benim bu konudaki hassasiyetim belli. Şikayetçi gelip benden yardım istedi. Ben de savcılığa bilgi verdim. Yanlış kimse, temizlenmeli. Toplum olarak buna ihtiyacımız var. Herkese tekrar söylüyorum. Bu konularda şikayeti olan doğrudan bana gelsin. Belediyede bu tür insanları kesinlikle barındırmayacağım’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı