Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Rüşvetçi hâkimi tutuklayan hâkim FETÖ'den tutuklandı

  Ayşegül USTA / İSTANBUL
  09.05.2017 - 00:08 | Son Güncelleme:

  İSTANBUL Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hâkim ve savcılara yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında, geçtiğimiz günlerde FETÖ’den tutuklanan bir müteahhiti rüşvet karşılığı serbest bıraktığı iddiasıyla gözaltına alınan Anadolu 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Hasan Akdemir’i tutuklayan Sulh Ceza hâkimi Mehmet Özakar, ‘terör örgüt üyesi olma’ suçundan tutuklandı.

  23 HÂKİM SAVCI GÖZALTINA ALINDI
  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ soruşturması kapsamında, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) kararlarıyla meslekten ihraç edilen 23 hâkim ve savcı hakkında gözaltı kararı verdi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında İstanbul, Bursa, Edirne, Kırklareli, Kocaeli, Bilecik ve Sakarya’da gözaltına alınan 23 hâkim ve savcı İstanbul’a getirildi.

  Savcılık ifadelerinin ardından Mehmet Özakar’ın da arasında bulunduğu 5 hâkim-savcı ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan tutuklandı. 11 hâkim-savcı adli kontrol ile serbest bırakılırken, 7 hâkim-savcının ise adliyedeki işlemleri devam ediyor.

  ETKİN PİŞMANLIKTAN YARARLANMAK İSTEDİ
  Hâkim Özakar ile tutuklanan Bilecik Sulh Ceza Hâkimi Kamil Boyraz’ın mahkemede sorgu yaptıkları sırada gözaltına alındıkları öğrenildi.
  FETÖ’nün finans ayağına yönelik soruşturma kapsamında tutuklanan bir müteahhiti rüşvet karşılığı serbest bırakmakla suçlanan Hâkim Hasan Akdemir’i tutuklayan Sulh Ceza Hâkimi Mehmet Özakar, etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmak istedi. Bilecik Hâkimi Kamil Boyraz’da ise örgütün gizli haberleşme programı ByLock tespit edildiği belirtildi. Çağlayan’da bulunan İstanbul Adalet Sarayı’nda görevli 1 savcı ve 2 hâkimin de soruşturma kapsamında gözaltına alındığı öğrenildi.

  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı