Dünya Haberleri

  Rüşvetçi belediye başkan yardımcısına idam cezası

  Hürriyet Haber
  20.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Çin adaleti, milyon dolarlık rüşvet alan Pekin eski belediye başkan yardımcısının gözünün yaşına bakmadı.

  Metresiyle birlikte çeşitli projelerden rüşvet aldığı tespit edilen Liu Zhihua idam cezasına çarptırıldı. İki yıl tecil edilen ceza Liu’nun bu süre içinde iyi davranış sergilemesi halinde ömür boyu hapse çevrilebilecek.

  ÇİN’in başkenti Pekin’in eski belediye başkan yardımcısı Liu Zhihua, rüşvet almak suçundan idam cezasına mahkum edildi.

  China Daily gazetesinin internet sayfasında yer alan haberde, 59 yaşındaki Liu’nun Pekin Belediye Başkan Yardımcılığı ve Conguansun Bilim Parkı’nın idare komitesi müdürlüğü görevlerinde bulunduğu 1999 ve 2006 yılları arasında 6 milyon 970 bin yüen (1 milyon 20 bin ABD Doları) rüşvet aldığı kaydedildi.

  Pekin’e komşu Hıbey eyaletindeki Hengşui Orta Halk Mahkemesi’nin önceki gün aldığı kararda, bu rüşvetin Liu ve metresi Vang Cienrui tarafından alındığı, Liu’nun proje sözleşmelerinde, kredilerde ve promosyon tekliflerinde görevini kötüye kullandığı kaydedildi.

  Kararda, Liu idam cezasına çaptırıldı, ancak bu cezası 2 yıl tecil edildi. Liu’nun bu süre içinde iyi davranış sergilemesi halinde cezası ömür boyu hapse çevrilebilecek.

  Liu, Haziran 2006’da inşaat, emlak, spor ve trafik projelerinden sorumlu olduğu belediye başkan yardımcılığı görevinden alınmış ve sonra da Çin Komünist Partisi’nden ihraç edilmişti.

  Avukatı Mo Şaoping, Liu’nun karara itiraz edip etmeme konusunda henüz karar vermediğini belirtti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı