ANKARA HABERLERİ

Rüşvet teklifi sürücüden geliyor

Fatih AKTİMUR
24 Aralık 2009 - 00:00Son Güncelleme : 23 Aralık 2009 - 20:13

Yolsuzluğun Önlenmesi İçin Etik Proje araştırmasında rüşvet teklifinin büyük çoğunluğunun sürücülerden geldiği, trafik polislerinin, akrabalarını ve hemşerilerini kayırdıkları ortaya çıktı.

Fatih AKTİMUR

BAŞBAKANLIK Kamu Görevlileri Etik Kurulu ve Avrupa Konseyi’nin ortaklaşa gerçekleştirdiği ‘Yolsuzluğun Önlenmesi İçin Etik Proje’ araştırması tamamlandı. İlginç tespitlere yer verilen araştırmada rüşvet teklifinin büyük çoğunluğunun sürücülerden geldiği, trafik polislerinin arkadaşlarına ceza yazmadıkları, akrabalarını ve hemşerilerini kayırdıkları ortaya çıktı.

Ankara, İstanbul ve İzmir’de, 56’sı bayan 556 polis memuru ve 481 vatandaşla görüşülerek gerçekleştirilen araştırmada vatandaşların yüzde 10’unun trafik polisine rüşvet verdiği belirlendi. “Trafik hizmetlerinde gündelik rüşvet sorunu” üzerine yapılan alan araştırmasında trafik ihlali yapan bir kişi hakkında işlem yaparken o kişinin polis olduğunu öğrenmesi durumunda cezai işlem yapmayacağını söyleyenlerin oranı yüzde 50, yapacağını söyleyenlerin oranı ise yüzde 35 olarak belirlendi.

Uyaran polislerin oranı yüzde 90

Bir trafik kuralını ihlalden dolayı durdurulduğunda herhangi bir şey teklif ederek ya da tanıdık çıkması nedeniyle vatandaşın yapılacak cezai işlemi etkilemesinin oranı yüzde 17-20’de kaldı. Araştırmada, görevde iken vatandaşlar tarafından hediye kabul edip etmeme konusunda üstleri tarafından denetlenmediklerini söyleyen polislerin oranı yüzde 58; rüşvet alıp almama konusunda denetlenmediklerini söyleyenlerin oranı yüzde 70,6; Arkadaşının etik dışı davranışı gören ve arkadaşını uyarmakla yetinen memurların oranı ise yüzde 90 olarak belirlendi.

Çıkar elde etmeksizin ceza kesmemek yanlış görüldü

GÖREV başında para teklif edilmesini trafik polislerinin yüzde 90,7’si rüşvet olarak değerlendirirken, görev başında memura hediye verilmesini yanlış olarak değerlendirenlerin oranının yüzde 79,6 olduğu ortaya çıktı. Ayrıca herhangi bir trafik kuralı ihlali tespit eden polis memurunun, maddi çıkar elde etmeksizin cezai işlem yapmamasının ankete katılan memurlarca yanlış bir davranış olarak görüldüğü tespit edildi.

Rüşvetin sebebi yetersiz maaş olmadığı belirtildi

ARAŞTIRMAYA katılan 481 vatandaşın da Yüzde 60’ının son iki yıl içinde trafik polisi tarafından durdurulduğu, bunlardan yüzde 44’ünün görevli memurun taleplerini yerine getirirken, yüzde 31’inin ise verilen cezayı kabul ettiği ortaya çıktı. Vatandaşların yüzde 75’i polisin dediklerine ve trafik kurallarına uyduğu cevabını verdi. Polis tarafından durdurulan sürücülerin yüzde 27’si kendisinden rüşvet istediğini, bunların yüzde 81’i ise bu istediği kabul ettiğini söyledi.
Araştırmanın sonuç bölümünde, yetersiz maaşın tek başına rüşvete sebep olmadığı, ancak bu durumun çalışanları dörtte bir oranında etkilediğine dikkat çekildi. Katılımcıların yüzde 10’u rüşvet verdiğini ya da durdurulursa rüşvet vereceğini söyledi. Mülakatlarda pek çok sürücü, hatalı olduklarını düşündükleri için, genelde rüşvet teklifinin kendilerinden geldiğini belirtti.

Kurala uyan sürücüye karanfilli teşekkür

TRAFİK Denetleme Şube Müdürlüğü ve Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü ekipleri, Ankara Emniyet Müdürü Orhan Özdemir’in talimatıyla Kızılay Meydanı’nda vatandaşları bilinçlendirme amaçlı bir etkinlik düzenledi. Kızılay Kavşağı’nda oluşturdukları uygulama noktalarında araçları durduran polisler, emniyet kemeri takan sürücülere teşekkür ederek karanfil verdiler. Emniyet kemeri takmayan sürücüleri ikaz eden trafik polisleri, emniyet kemerinin faydalarını sürücülere anlattılar.
Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü ekipleri ise meslektaşlarıyla vatandaşları özellikle araçlardan yapılan hırsızlık olayları konusunda uyardılar. Otomobilden hırsızlığın olmaması için vatandaşlara nelere dikkat etmeleri gerektiğini anlatan polisler, vatandaşlardan değerli eşyalarını araç içerisinde bırakmamaları tavsiyesinde bulundular. Yaklaşık 1.5 saat süren etkinlik sırasında kendilerine karanfil verilen sürücülerin polislere teşekkür ettikleri, emniyet kemeri takmayan sürücülerin ise uyarı sonrasında kurallara uyacakları yönünde söz verdikleri gözlendi.
Trafik ve toplum polisleri, vatandaşlarla hatıra fotoğrafı da çektirdiler.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Rüşvet teklifi sürücüden geliyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ağustos 2017, Salı
  • İmsak
   04:11
  • Guneş
   05:59
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:48
  • Akşam
   19:44
  • Yatsı
   21:19
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı