Ege Haberleri

EGE

  Rüşvet çarkında kadın parmağı var

  Bahri KARATAŞ / İZMİR (DHA)
  20 Ekim 2008 - 00:44Son Güncelleme : 20 Ekim 2008 - 00:44

  Tarım İl Müdürlüğü’nde kameralarla tespit edilen rüşvet çarkında 33 sanık hakkında 12 yıl ile 300 yıl arasında değişen hapis cezası istemiyle dava açıldı.

  İZMİR Tarım İl Müdürlüğü’nde, gıda sicil denetimlerinde usulsüzlük yapıldığı ve rüşvet aldıkları iddiasıyla tutuklanan 10 sanık ile tutuksuz 23 toplam 33 sanık hakkında, "Görevi kötüye kullanma, rüşvet alma ve verme" suçlarından 12 yıl ile 300 yıl arasında değişen hapis cezası istemiyle dava açıldı. Rüşvet çarkını, 300 yıl hapis cezası istenen tutuklu olan kadın ziraat mühendisi Ö.G.’nin yönettiği iddia edildi.

  İzmir Emniyeti Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Mali Büro Amirliği ekipleri, Buca Belediyesi’nde rüşvet alındığıyla ilgili yaptığı "Keşif 1" adlı operasyon kapsamında tutuklanan C.O.’nun ifadeleri ve Tarım İl Müdürlüğü, Kontrol Şube Müdürlüğü görevlilerinin gıda denetimlerinde usulsüzlük yapıldığı, rüşvet karşılığı incelenen ürünlerin gıda kodeksine uygun olduğu yolunda raporlar verildiği, bozuk olan numunelerin değiştirildiği ihbarı üzerine harekete geçmişti.

  6 aydır takip ediliyordu

  Yaklaşık altı aydır sürdürülen teknik takip ve istihbari çalışma doğrultusunda, "Keşif 2" adı verilen operasyon kapsamında, kent merkezi, Ödemiş, Menderes ve Foça ilçelerinde gerçekleştirilen eş zamanlı baskınlarda, 6’sı Tarım İl Müdürlüğü’nde görevli 33 kişi gözaltına alındı. Zanlıların her işlem başına talep ettikleri en az 500 YTL’yi, Tarım İl Müdürlüğü’ndeki güvenlik görevlileri ve kameralarına yakalanmamak için tuvalet, bahçe, dışarıdaki restoran, ganyan bayi, büfe ve kafeterya gibi yerlerde aldıkları ortaya çıktı. Memurların ayrıca, rüşvet paralarını, üçüncü kişiler adına açılan hesaplara da aktardıkları belirlendi. Ancak, takip sırasında polisin tuvaletlere de kamera yerleştirdiği, rüşvet görüntülerinin buradaki ve binanın dışındakiler tarafından da kaydedildiği ileri sürüldü. Zanlıların, dinlenen telefon konuşmalarında da "Tuvalette görüşelim, Tuvalette parayı verirsin" şeklinde konuştuğu da saptandı. Zanlılar arasında, çeşitli firmaların sahipleri, temsilcileri ve iş takipçilerinin de olduğu öğrenildi. Adliyeye sevk edilen 33 sanıktan aralarında Tarım İl Müdürlüğü’nde çalışan ve rüşvet çarkının başında olduğu ileri sürülenlen Ziraat Mühendisi Ö.G.’nün bulunduğu 10 kişi tutuklanırken, 23 kişi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı