Rüşvet çarkı kırıldı

Çetin Aydın
20 Eylül 2013 - 01:17Son Güncelleme : 20 Eylül 2013 - 00:33

İstanbul’da, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) gıda ihalelerinde usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla başlatılan operasyonda 17’si asker 62 kişi gözaltına alındı.

Gözaltındaki askerler arasında albay, yarbay, binbaşı rütbesinde subaylar olduğu belirtilirken, gözaltındaki askerlerin aldıkları rüşvet karşılığında ihaleleri firmalara verdikleri öne sürüldü. Firmaların askeri yetkililere para, tatil ve kadın servis ettikleri iddialar arasında yer aldı.

3 FİRMA ÖNE ÇIKIYOR

Anadolu Yakası Cumhuriyet Başsavcılığı, Anadolu yakasındaki askeri birlikler için düzenlenen gıda ihalelerinde usulsüzlük yapıldığı yönünde şikayetler üzerine soruşturma başlattı. Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne talimat verdi. Mali Şube ekipleri, bir yıl süren telefon ve fiziki takipte, ihalelerin sürekli 3 firmaya verildiğini belirledi. Bu firmaların yetkililerinin ihaleleri düzenleyen askeri yetkililerle, rüşvet vererek ihaleleri lehlerine sonuçlandırdıkları tespit edildi. Firma yetkilisinin askeri yetkiliyi arayarak, ihaleye giren diğer firmaların dosyalarından belge çıkarttığı belirlendi. Firmaların ayrıca, ihalede belirtilen miktarlar yerine daha az gıda ürünü verdiği, son kullanma tarihi geçmiş ürünleri de birliklere soktukları öne sürüldü.

BASKIN DÜZENLENDİ


İhaleleri alan firma yetkilileri ve çalışanlarına Mali Şube ekipleri baskın düzenlerken, asker kişilerin adreslerine Merkez Komutanlığı’ndan ekipler, askeri ve sivil savcılar gitti. Mali Şube ekiplerinin gözaltına aldığı kişiler, sağlık kontrollerinin ardından emniyete getirilirken, asker kişiler Merkez Komutanlığı’na götürüldü. Bazı askerlerin soruşturma başladıktan sonra terfi alarak başka illere gitmeleri nedeniyle operasyonun bu illerde de gerçekleştiği, bu illerde gözaltına alınan kişilerin de İstanbul’a getirileceği ifade edildi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı